fbpx

Skip links

Підсумки Економічного Форуму про масштаби та причини тіні в економіці

Розмір тіньової економіки за час від І форуму кардинально не змінився, представники тіньової економіки чинять негласний опір реформам з детінізації, й практично не реалізовано більшість напрацювань Міністерства фінансів України, уряду або парламенту, які б сприяли детінізації економіки. «Які за таких умов можуть бути іноземні інвестиції? Тут би своїх легальних підприємців не розгубити», – зауважив в анонсі форуму Геннадій Чижиков, голова Української торгово-промислової палати, на якому зібралися близько півтисячі представників профільних бізнес-асоціацій країни, експертів, представників влади.

Співорганізатори Форуму – експерти Інституту соціально-економічної трансформації, аналітичного центру CASE-Ukraine, більш ніж 60 бізнес-асоціацій, які увійшли до Української Ради Бізнесу ще раз голосно заявили владі про необхідність діяти, аби забезпечити невідворотність реформ для досягнення економічних свобод в Україні. У визначенні схем спікери форуму спиралися на дослідження експертів РПР, експертів CASE та ІСЕТ В. Дубровського/В.Черкашина «Порівняльний аналіз фіскального ефекту від застосування інструментів ухилення/уникнення оподаткування в Україні» та Андрія Саварця «Основні схеми незаконного ввезення товарів в Україну: причини та умови, шляхи подолання». Цікавим був моніторинг Світового Банку «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах», де обсяги тіньової оренди землі  виміряли за допомогою аерокосмічної зйомки. Всі матеріали Форуму за посиланням.

Учасники Форуму назвали основні способи «вирощування» тіні в Україні – переміщення прибутку до «податкових гаваней» («офшорів»), контрабанда (маніпуляції з митною вартістю товарів, перерваний транзит, «посилки»/«піджаки» тощо), розкрадання ПДВ (незаконне відшкодування з бюджету при експорті, фіктивне підприємництво, зокрема карусельні схеми та викривлення бази оподаткування (приховування обсягів продажу), контрафакт, схеми по мінімізації податків на нерухомісь та землю, неофіційне підприємництво та індивідуальна економічна діяльність без реєстрації.

«Основні зловживання з ухиленням від сплати податків та мінімізацією податкових зобов’язань припадають на великомасштабні зовнішньоекономічні операції за участі великих “олігархічних” підприємств. Але боротьбу з ними ускладнює великий політичний вплив їхніх власників» – зауважив Володмир Дубровський, старший економіст CASE-Ukraine, експерт РПР.

– Контролюючі органи  продовжують шукати там, де світло, а не там, де втратили – сказав заступник голову Всеукраїнської аграрної Ради Михайло Соколов. –  Зрозуміло, що легко стягнути гроші з легальних платників, чиї активи на виду, і важко зловити тих, хто реально ухиляється від оподаткування й працює у тіні. Потрібно повністю реформувати і ДФС, для того, щоб змінити ситуацію.

Як повідомив на Форумі міністр фінансів України Олександр Данилюк, Міністерство фінансівпродовжує роботу над комплексною реформою ДФС, реформою митниці, створенням Служби фінансових розслідувань, імплементацією плану BEPS та приєднанням до багатосторонньої угоди MLI (щодо внесення змін до конвенцій про уникнення подвійного оподаткування. «Зараз принципове питання – коли буде створена Служба фінансових розслідувань, для цього треба приймати законопроект, і я сподіваюсь, що це буде зроблено найближчим часом.», – сказав Міністр.

Також він зазначив, що метою проекту по реформуванню ДФС є повна заміна її складу, тобто, щоб всі конкурси пройшли прозоро, і щоб до податкової прийшли нові люди, які вибудували б новий рівень довіри між громадянами та Урядом.

«Боротьба з тінню – це продовження Майдану, – наголосив експерт РПР, директор  Інституту соціально-економічних досліджень Ілля Несходовський. – Ті, хто хочуть працювати у тіні та не платити податки – викривляють конкуренцію та вбивають економіку України».   

Олександр Пасхавер, радник президента України попередив, що тінь буде вести «оборонні дії»: «Вони будуть, допоки ми системно не змінимо цінності (адже верховенство права – це стан громадян) та інститути в державі. Нам прийдеться робити одні й ті ж реформи багато раз, й нам знадобляться настирливість та терпіння». 

Закриваючи II економічний форум, координатор платформи «Податки для економічної свободи», член Української Ради Бізнесу Олег Лиховід, як співорганізатор Форуму, запросив долучитися до спільного доопрацювання проекту резолюції Форуму на сайті: https://economic-forum.com.ua/rishennya-forumu та анонсував, що наразі досягнуто домовленість про створення найширшого об’єднання українського бізнесу – Української Ради Бізнесу, в якій вже близько 60 учасників-асоціацій, до складу яких входять 27тис. підприємств, представників близько 20 галузей економіки: “Аби не втрачати темпу і тиску, з метою проведення реформ, на державні органи влади, ми запрошуємо представників асоціацій долучатися до участі в Українській Раді Бізнесу”, – закликав Олег Лиховид.

chepowyj danyluk
sawarecostrikowa sokolow
uchasnykyforumu zal1

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар