fbpx

Skip links

Бізнес об’єднання вимагають прозорості та дотримання процедур у прийняті державних рішень

Щодо голосування по законопроекту №7484 на засіданні Комітету податкової та митної політики ВР 17 травня 2018 року

З початку 2018 року, згідно з Законом України № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», почали діяти нові правила оподаткування при ввезенні товарів в Україну для власного вжитку. Так, правом безмитного ввезення товару (крім підакцизних товарів та особистих речей) у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі може  скористатись фізична особа,  якщо сумарна фактурна вартість товару не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага  не перевищує 50кг, та особа була відсутня в Україні більше ніж 24 години, та в’їжджає в Україну не частіше одного разу впродовж 72 годин через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України.

У травні 2018 року економічні експерти відзначили ефективність нововведень: обсяг товарів, що ввозяться громадянами у вигляді ручної поклажі без оподаткування зменшився майже вдвічі, а трафік товарів по безмитному ввезенню на кордоні з Польщею скоротився в 2 рази за даними Міністерства фінансів Республіки Польща з 2 млрд. 645 млн. грн. – до 1 млрд. 406млн. грн., чим зменшив обсяги схеми на 1 млрд 239 млн грн. тільки за січень 2018 року.
Незважаючи на це, у Парламенті було зареєстровано законопроект №7484 авторства народного депутата, члена депутатської фракції Партії «Блок Петра Порошенка» Андрія Антонищака, яким пропонується відмінити норму про перебування за межами країни 24 години для отримання можливості на ввезення товарів без оподаткування. На підтримку цього проекту так звані «піджаки» тричі перекривали дорогу перед кордоном на пішохідних пунктах пропуску, а Львівська облрада під головуванням народного депутата, члена депутатської фракції Партії «Блок Петра Порошенка» Олександра Ганущика публічно звернулася до Парламенту с проханням підтримати законопроект №7484. Основними аргументами звернення стали, зокрема, -— «через таке обмеження громадяни вимушені нести додатковий фінансово-матеріальний тягар або на території країни тимчасового перебування, або через податкове навантаження при перетині кордону нашої країни, що опосередковано порушує право, закріплене статтею 33 Конституції України». При цьому замовчується той факт, що сплачувати податки є обов’язком громадян, згідно з Конституцією України, 67 стаття якої  покладає на громадян України обов’язок «сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом».
Висновок до законопроекту №7484 надав і Кабінет Міністрів України, за підписом Віце-прем’єр-міністра України Степана Кубіва: «Проект Закону України про внесення змін до підпунктів 191.23 та 196.1.18 податкового кодексу України (щодо виключення часових обмежень), ініційований народним депутатом А. Антонищаком не підтримується Кабінетом Міністрів <…> Норма не обмежує прав громадян щодо строку перебування за кордоном та в’їзду в Україну, а застосовується лише для визначення бази оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення цими громадянами товарів».
Не зважаючи на зазначене, 17 травня 2018 року Комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики, із порушенням регламенту, своїм рішенням підтримав Законопроект, передавши його на голосування в зал ВР України. Інформація про це засідання не була опублікована на офіційному сайті, а у публічному доступі станом на 21 травня відсутні протокол та стенограми засідання.

Представники Української Ради Бізнесу наголошують, що такі дії порушують  статті 43, 44 та 51 Закону України «Про комітети Верховної Ради України». На нашу думку, за  такою процедурою проведення засідань та прийняттям рішень можуть вбачатись особисті інтереси окремих депутатів,  які переважають національні інтереси держави.

Ми, представники законослухняного українського бізнесу, виступаємо за відкритий та прозорий процес прийняття рішень та закликаємо представників Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики:
– опублікувати протокол та стенограму засідання Комітету 17 травня, вказати інформацію про персональне голосування народних депутатів, та у майбутньому не допускати порушення регламенту;
– вимагаємо припинити відкочування прогресивних рішень щодо реформування системи оподаткування імпорту при перетині державного кордону;
– закликаємо не виносити на голосування Парламенту законопроект №7484 як такий, що підриває норми чесної ринкової економіки та сприяє поновленню контрабандних схем на кордонах з Україною.

Члени Української Ради Бізнесу

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар