fbpx

Skip links

Презентовано Аналітичний звіт за результатами четвертої хвилі щорічного опитування українських імпортерів та експортерів

05 березня генеральним директором Асоціації «Українські імпортери побутової електроніки», членом Наглядової ради УРБ, Софією Араслановою прийнято участь у круглому столі на тему “Спрощення процедур торгівлі очима підприємців. Чи є відчутні зміни?”, який пройшов за підтримки організацій: «Проект фінансування європейським союзом», «Міжнародний фонд відродження», «Діалог за сприяння торгівлі» та «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій».

Учасниками заходу були зокрема Борис Філіпов – Аташе, координатор сектору Розвиток приватного сектору, державні закупівлі і конкуренція, Представництво ЄС в Україні, Дмитро Шульга – Директор Європейської програми МФ «Відродження», Ярослав Грепчак – Заступник бізнес-омбудсмена України, Олександр Москаленко – Директор департаменту митної політики Міністерства фінансів України, Андрій Саварець – експерт, CASE Україна, Сергій Свистіль – Віце-президент ТПП та інші представники влади, бізнес асоціацій та експертного середовища.

Під час заходу було презентовано Аналітичний звіт за результатами четвертої хвилі щорічного опитування українських імпортерів та експортерів, а також обговорено важливі для бізнесу питання щодо реформування митниці та спрощення процедур торгівлі, кодування товарів, визначення митної вартості, моніторингу реформ митниці тощо.

Генеральним директором Асоціації «Українські імпортери побутової електроніки» Софією Араслановою закцентовано особливу увагу на необхідності постійного діалогу бізнесу та влади. Також наголошено питання незадовільної роботи митниці та обсягу тіньового імпорту, що в свою чергу спричиняє нерівні умови для учасників ринку.

Так, понад 28 % підприємств визначили частку тіньового імпорту у 30-75 відсотків від загалу, причому третина підприємств вважає, що для ефективної боротьби з ним необхідне введення контролю руху товарів від імпорту до кінцевого продажу. Чверть респондентів (23 %) ефективним інструментом вважає посилення протидії правоохоронних органів «карго»-компаніям, які надають послуги системного розмитнення імпорту із заниженням митної вартості.

Експерт CASE Україна Андрій Саварець зазначив, що поза межами цього дослідження залишилася ще одна схема – поштовий імпорт. За словами Генерального секретаря  Всесвітньої митної організації Куніо Мікурії, «електронна комерція є однією з «гарячих точок» незаконної торгівлі на рівні із зонами вільної торгівлі та зонами збройних конфліктів».

На сьогодні ми отримуємо дуже багато інформації щодо зловживань у цій сфері, чим спотворюється конкуренція, на ринок допущені відверті контрабандисти, які під виглядом поштових операторів возять будь-які товари, у тому числі небезпечні». При цьому, на думку експерта, не можна випускати з поля зору протидію схемі «піджаки», яка продовжує існувати, хоч і зменшила свою питому вагу в сірому імпорті. Примітним є той факт, що 34% опитаних підприємств позитивно оцінили норму закону, якою обмежено ввезення товарів без оподаткування особами, які перебували за межами України менше 24 годин і ввозять товари частіше ніж один раз на 72 години. Тут необхідним є удосконалення обміну інформацією між базами даних Держприкордонслужби та ДФС.

Також, на думку Андрія Саварця, актуальним є питання прозорості та відкритості роботи митниці. Відкриття доступу до знеособлених даних митного оформлення дасть змогу громадськості та фахівцям з бізнесу виявляти порушення та дозволить оперативно орієнтувати уповноважені державні органи.

Під час круглого столу обговорювалася низка інших важливих проблем – недосконале законодавство, яке потребує термінового аналізу та вдосконалення, а також відсутність необхідних ресурсів у державних органів.

Одним з основних рефренів, озвучених під час обговорення, стала констатація важливості саме законодавчого закріплення змін у митній сфері. Координатором Представництва ЄС в Україні Борисом Філіповим відмічено приняття законопроекту про УЕО та реєстрацію законопроекту щодо транзитних процедур, але наголошено на необхідності продовження розпочатого вже наступним складом парламенту.

Заступником бізнес-омбудсмена Ярославом Грегірчаком підкреслено, що бізнес швидко відчуває та реагує саме на прогресивні законодавчі зміни в митній сфері.

Тож, необхідною умовою є наявність політичної волі для таких змін. Як було зазначено Головою правління «Інституту економічних досліджень та політичних консультацій» Ігорем Бураковським: «Потрібні зміни, а зміни починаються з відповідних рішень».

Єдиною думкою всіх учасників заходу є те, що вирішити болючі для легального бізнесу проблеми – реально, проте насамперед цьому повинен передувати конструктивний діалог між бізнесом та державою, а також моніторинг на всіх етапах реформ у митній сфері.

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар