fbpx

Skip links

Бізнес та експерти підтримують законопроєкт про підтримку підприємців під час карантинних заборон №5346

Члени Української Ради Бізнесу взяли участь у круглому столі «Законодавча підтримка бізнесу під час локдауну», організованому Комітетом Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики. Модератором круглого столу виступив народний депутат України Ярослав Железняк. Обговорення відбулося за участі народних депутатів України Кіри Рудик, Ніни Южаніної, представників бізнес-асоціацій, аналітичних центрів, Міністерства фінансів, Державної податкової служби України.

Відкриваючи круглий стіл, народний депутат Ярослав Железняк окреслив три питання для розгляду: про законодавчі ініціативи Податкового комітету, про допомогу бізнесу під час чергового локдауну, а також про проблеми, які не регулюються законодавчо, але потребують втручання депутатів.

Ярослав Железняк

Народний депутат Кіра Рудик розповіла про зареєстрований у парламенті проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо надання допомоги застрахованим особам та підтримки бізнесу на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів №5346 від 07.04.2021 року та пропозиції до нього. Основними новаціями законопроєкту є наступні:

  1. Звільнення від сплати ЄСВ всіх підприємств, які змушені закритися під час карантину, в тому числі – звільнення від ЄСВ за найманих працівників.
  2. Мораторій на всі планові податкові перевірки (цього року заплановано 56 тисяч таких перевірок)
  3. Надання місцевій владі права зменшувати ставки місцевих податків і зборів.
  4. Можливість отримати 8 тисяч грн допомоги для ФОПів, у яких не лише основний, а й один із перших 5 КВЕДів включені до переліку.
Кіра Рудик

«Якщо торік держава якось підтримувала підприємців, то цього року нічого не зроблено. За минулий рік із 2 мільйонів ФОП допомогу у 8 тисяч гривень отримала лише чверть. Поки це єдина допомога від держави, і з нею є проблеми. Тисячі підприємців через локдаун – на межі закриття», – висловила стурбованість Кіра Рудик.

Представники бізнес-асоціацій висловили підтримку більшості пропозицій, зафіксованих у законопроєкті.

«В цій ситуації бізнес вимагає: зробіть хоч що-небудь. Підприємства закриваються, рівень безробіття зростає. Ми підтримуємо ваш законопроєкт №5346, важливо його прийняти якнайшвидше», – заявив перший віце-президент Торгово-промислової палати України Михайло Непран.

Михайло Непран

Катерина Гривнак (Асоціація платників податків України) зазначила, що надання місцевій владі права зменшувати ставки місцевих податків і зборів – дуже актуальна норма, на яку чекають підприємці у регіонах. Щодо звільнення від сплати ЄСВ, то в Асоціації в цілому підтримують таку пропозицію, проте закликають продумати, як включити цей період до страхового стажу працівників. Коментуючи заборону на планові перевірки бізнесу, Катерина Гривнак зауважила, що сьогодні неприпустимо погіршувати умови санітарного благополуччя населення та інші, тому виправдана може бути тільки часткова заборона перевірок. Також в Асоціації наголошують на необхідності запровадити податок на виведений капітал замість податку на прибуток та прискорити темпи вакцинації населення.

Катерина Гривнак

Місцева влада в Україні запроваджує обмеження, які суперечать моделі карантину, обраній центральною владою. Це створює непорозуміння в роботі бізнесу у понад 20 областях, зазначила генеральний директор асоціації «Українські імпортери побутової електроніки» Софія Арасланова. Наприклад, якщо раніше бізнес міг працювати на умовах самовивезення покупцями замовлених товарів, то тепер – лише на умовах адресної доставки та онлайн-замовлень.

«Це означає, що бізнес працює на 15-20% від потужності. Тоді як зобов’язання по оплаті оренди залишаються в повному обсязі: виконавча влада вважає, що бізнес відкритий, і ми не можемо посилатися на форс-мажорні обставини», – пояснила генеральний директор.

Софія Арасланова

В асоціації вважають прямі виплати найбільш ефективною формою підтримки малого й середнього бізнесу: ці кошти підтримують економіку і допомагають зберегти робочі місця.

Керівник GR Асоціації рітейлерів України Наталія Петрівська закликала «перестати ділити бізнес на той, що нібито поширює коронавірус, і той, який не поширює». «І рітейл, і ресторанна індустрія адаптувалися до санітарних норм. Давайте будемо їх виконувати і дайте можливість працювати бізнесу». Також представниця асоціації зауважила, що більша частина допомоги надається малому й середньому бізнесу, – тоді як великий бізнес також потерпає від кризи. Крім того, в асоціації звернули увагу на обмеження користування громадським транспортом у Києві, – значна кількість підприємців не отримала спецперепустки, і працівники не можуть дістатися на роботу.

Інші учасники зустрічі також висловили конструктивну критику рішення КМДА, яке різко негативно позначилося на бізнесі і суперечить міжнародному досвіду. Ярослав Железняк підтримав позицію учасників зустрічі і пообіцяв, що питання транспортних обмежень у столиці буде порушене під час зустрічі з депутатами Київради від фракції «Голос».

Президент Української федерації індустрії безпеки Анатолій Долинний підтримав норму законопроєкту про звільнення від сплати ЄСВ. Така норма, на думку керівника федерації, стане одним із заходів для збереження дієздатності бізнесу.

Анатолій Долинний

Народний депутат України Ніни Южаніна розповіла про положення альтернативного законопроєкту про захист бізнесу в умовах локдауну. Також народний депутат звернула увагу на проблеми з виплатою допомоги ФОП, оскільки із 2 мільйонів зареєстрованих в Україні ФОП лише частина подала заявки на виплату, а 243 тисячі підприємців отримали відмову. На думку парламентарія, це свідчить про недосконалість системи допомоги.

Ніна Южаніна

Економіст Олег Гетман (Економічна експертна платформа) зазначив, що експерти підтримують законопроєкт №5346, важливо його прийняти протягом місяця. «Ми спостерігаємо за проектами податкового комітету. За два роки прийняті майже 100 позитивних законопроєктів і лише 1 негативний. Проте це все точкові покращення, а хотілося би, щоб ви реалізували велику реформу, яка позитивно вплине і на громадян і на бізнес, допоможе вийти з кризи – зниження навантаження на фонд оплати праці (орієнтовно до 25% сукупно). Це допоможе детінізувати зарплату, пришвидшити вихід із кризи, збільшити заробітну плату. Це відчує кожна людина, а не лише підприємці», – звернувся економіст до депутатів.

Віктор Валєєв (Асоціація Software Ukraine) запропонував скласти перелік системоутворюючих підприємств будь-якої форми власності, від яких залежить робота української економіки. Також представник асоціації порушив питання невидачі спецперепусток на транспорт у Києві працівникам деяких підприємств критичної інфраструктури.

«Багато областей, де існували програми розвитку підприємництва, призупинили дію цих програм. А це – один із інструментів, які допомагають на місцевому рівні допомагати підприємцям під час пандемії. Прошу, щоб депутати проконтролювали прийняття і виділення коштів на такі програми», –  зазначив президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак. Він також підтримав ідею звільнення підприємців від ЄСВ та надання місцевій владі можливості зменшувати місцеві податки і збори до кінця року.

Олександр Чумак

Президент всеукраїнської професійної асоціації підприємців Борис Емельдеш окреслив проблеми, які хвилюють малий і мікробізнес – зокрема, необхідність відміни тотальної фіскалізації. Також керівник асоціації розповів про негативний вплив карантинних заборон на бізнес. «Для нас незрозуміло, чому в постанові Кабміну № 1236 обмежують роботу ринків просто неба. Цей бізнес не несе небезпеки, його не доцільно обмежувати, – потрібно розробити критерії, за яких ми могли би працювати».

Борис Емельдеш

За підсумками зустрічі учасники дійшли спільної думки майже по всіх обговорених питаннях та домовились про проведення окремих консультацій для напрацювання пропозиції щодо зниження податкового навантаження на фонд заробітної плати.

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар