fbpx

Skip links

Бізнес та експертна спільнота вітають рішення столичної влади не зупиняти громадський транспорт у «червоній» зоні

Представники бізнесу та експерти привітали наміри КМДА не зупиняти громадський транспорт у червоній зоні, позитивні рішення щодо пільгового кредитування підприємців під час кризи та знижок на оренду комунального майна. Водночас закликали КМДА не обмежувати відвідування торговельних закладів лише вакцинованими відвідувачами.

Питання роботи торговельних майданчиків, громадського транспорту, навчальних та інших закладів у разі запровадження «червоної» зони в столиці обговорювалися під час брифінгу, який відбувся у п’ятницю, 22 жовтня, в Київській міській державній адміністрації. Учасниками брифінгу стали члени Української Ради Бізнесу.

Перший заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Олексій Кулеба розповів про те, що відбулося засідання Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій КМДА. Були встановлені додаткові обмеження, які діятимуть на території міста на період оголошення «червоної» зони.

«100% кількості вакцинованого персоналу – умови для роботи всіх установ і підприємств. Наголошую, в «червоній» зоні працюватимуть лише ті заклади, установи, підприємства, працівники яких вакциновані двома дозами. Посилений контроль за дотриманням карантинних обмежень здійснюватимуть правоохоронці та робочі групи, до яких входитимуть представники Муніципальної варти та Держпродспоживслужби», – наголосив Олексій Кулеба.

Олексій Кулеба

Перший заступник голови КМДА запевнив, що громадський транспорт працюватиме в штатному режимі, але за умови, що кількість пасажирів не перевищуватиме кількість місць, передбачену технічною характеристикою транспортного засобу і визначену в реєстраційних документах.

«Мова не йде про впровадження спецперепусток», – додав Олексій Кулеба.

Заступниця голови КМДА Ганна Старостенко окреслила ситуацію в медичних закладах, а також темпи вакцинації населення. У Києві вже зроблено понад 2 мільйони щеплень, двома дозами щепилися понад 1 мільйон осіб. У місті діють 148 пунктів вакцинації, у тому числі – 32 тимчасових вакцинальних пунктів у  торгововельно-розважальних центрах та Центрах надання адміністративних послуг. «Ми дуже вдячні представникам бізнесу, які сприяють тому, щоб такі пункти щеплення були відкриті якомога ближче до людей, аби їм було зручно і комфортно вакцинуватися, не відриваючись від своїх щоденних справ», – сказала Ганна Старостенко.

Ганна Старостенко

Вона додала, що обмеження «червоної» зони стосуватимуться насамперед невакцинованих громадян. «Ті, хто має COVID-сертифікат або негативний ПЛР-тест, що діє 72 години, чи тест на антигени, зможуть жити звичним життям – вільно пересуватися, працювати, спілкуватися».

Заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Олександр Харченко розповів про допомогу, яку міська влада надає бізнесу у зв’язку з пандемією. Це скасування орендної плати за комунальне майно для тих суб’єктів, які не можуть провадити свою господарську діяльність у період карантинних обмежень; 50% знижки для тих орендарів комунального майна, хто продовжує працювати. Це і сприяння власникам літніх сезонних майданчиків ресторанів, підприємцям, які займаються пересувною торгівлею; знижка на розміщення зовнішньої реклами на комунальному майні і комунальному транспорті, а також програма підтримки компенсацій витрат відсотків за кредитами.

Олександр Харченко

Представники аналітичних центрів Олег Гетман (Економічна експертна платформа) та Олександра Коломієць (Центр економічної стратегії) підтримали тезу про те, що єдиний шлях мінімізувати поширення вірусу та позбутися обмежень для економіки – це вакцинація.

«Вакцинація впливає, передусім, на важкість перебігу хвороби. Країни, у яких вакциновано понад 60-70% громадян (Великобританія, Німеччина, Португалія, Італія тощо), зараз мають рівень смертності 1-2 людини на 1 млн населення. Країни, у яких вакциновано 15-30% (Україна, Болгарія, Румунія, Македонія та інші), мають зовсім інші показники – 5-10 людей на 1 млн. Ця статистика дуже красномовна, тож вакцинація – це один із найважливіших заходів протидії епідемії та попердження локдаунів, зниження смертності», – зазначив Олег Гетман.

Олег Гетман, Олександра Коломієць

Експерт вітає той факт, що громадський транспорт у столиці продовжить свою роботу і в «червоній» зоні. Дослідження свідчать, що серед місць, де найчастіше відбуваються зараження – немає транспорту. Також експерт нагадав про дослідження наявності антитіл у населення, проведене Українським інститутом соціальних досліджень, Центром соціальних експертиз та Центром громадського здоров’я. Результати свідчать, що 40% населення України вже мають антитіла, і ці показники варто враховувати під час ухвалення рішень у майбутньому.

Олександра Коломієць назвала низку викликів для міської влади щодо протидії поширенню захворюваності. Серед них – вакцинація людей, старших 60 років, а також здійснення контролю за виконанням обмежувальних заходів. «Це питання дуже важливе не лише в контексті протидії коронавірусу, але і з точки зору переконання населення, що обмежувальні заходи є обов’язковими, вони діють, їх не можна ігнорувати. Єдиний спосіб їх уникнути – це пройти вакцинацію. Необхідно дозволити роботу дитячих садочків та молодших класів шкіл навіть у “червоній зоні.” Обмеження на їхню роботу підвищують нерівність доступу догляду за дітьми для батьків з різними доходами. Батьки, які не можуть дозволити собі приватний догляд, не лише змушені скорочувати свою зайнятість на робочому місці, але й не мають можливості повноцінно працювати з дому. Варто зважати на ці обставини і співвідносити їх з невисокими ризиками поширення вірусу у цих закладах», – наголосила експертка.

Генеральний директор Асоціації імпортерів побутової електроніки, член Наглядової Ради Української Ради Бізнесу, Софія Арасланова розповіла про заходи, яких вживає бізнес для мотивації працівників до вакцинації. На сьогодні вакцинувалися вже понад 80% співробітників галузі, серед працівників торговельних залів цей показник наближається до 100%. Підприємства надають можливість вакцинуватися не тільки своїм співробітникам, але й їхнім сім’ям.

Софія Арасланова

«Варто враховувати, що в умовах жорстких обмежень торгівля без прямого доступу до споживача у торговельних залах не може перемкнутися на онлайн в один клік», – зазначила генеральний директор асоціації. «Для цього потрібні спеціальні ресурси, IT-ресурси, соціальний маркетинг, інтернет-маркетинг, необхідно розширювати потужності доставок. Це неможливо зробити швидко, та й не для всіх онлайн-покупки є прийнятними».

«Ми вітаємо сьогоднішнє рішення київської міської влади про те, що переміщення громадян у «червоній зоні» не мають обмежуватися спецперепустками на транспорт, а будуть працювати за умови дотримання дозволеної кількості місць, як це відбувається в європейських країнах. Будь-які рішення, пов’язані з карантином, мають спиратися на об’єктивну реальність. Ми зі свого боку розраховуємо, що наші співробітники, споживачі, клієнти усвідомлено сприймуть сьогоднішню ситуацію, ризики, які вона несе, і захистять своє здоров’я імунізацією», – відзначила Софія Арасланова.

Віце-президент Асоціації платників податків України Олена Хотенко порушила проблему контролю за дотриманням обмежень – зокрема, в частині перевірки документів про вакцинацію покупців чи відвідувачів. «Зараз до нас звертаються перевізники і питають: «Як нам поводитися з пасажирами, які відмовляються показувати сертифікати?» Усі ці питання лягають на плечі і міських адміністрацій, і нас – асоціацій, які представляють інтереси бізнесу».

Олена Хотенко

Керівник GR напряму Асоціації рітейлерів України Наталія Петрівська оприлюднила інформацію про те, що в цілому в країні пункти вакцинації відкриті у близько 100 торгово-розважальних центрах, де вже отримали вакцини понад 1 млн осіб. Зростання захворюваності, а також запровадження чергової «червоної зони» ставлять бізнес у невигідні умови роботи, що робить його заручником карантинних обмежень, перевірок, вимог щодо сертифікатів та довідок.

Одним із найбільш критичних питань Наталія Петрівська назвала низький відсоток вакцинованих відвідувачів. «Перші оголошення «червоної зони» по регіонах свідчать, що для рітейлу це збитково. Ми бачимо вже зниження оборотів магазинів більше, ніж у 5 разів, а також зниження кількості відвідувачів торгових центрів від 60 до 80%. Я думаю, що найближчим часом торгові центри, а також рітейлери будуть досліджувати та аналізувати доцільність та можливість такої роботи. Тоді як орендна плата, виплата працівникам заробітної плати, а також сплата всіх податків залишаються у повному обсязі. Бізнес вважає за доцільне зберегти вимогу мати сертифікати про вакцинацію для працівників і скасувати її для відвідувачів. Модель, за якою мають бути вакциновані і працівники підприємств і відвідувачі – не робоча, вона є збитковою».

Наталія Петрівська

Також представниця асоціації порушила питання про можливість отримання працівниками та відвідувачами, які вже перехворіли, довідок про одужання, доступних у застосунку «Дія». Відповідно до нормативних актів, такі особи мають право не вакцинуватися протягом 180 днів.

Бізнес очікує від влади прогнозованості, додала Наталія Петрівська. Це надважливо, оскільки і підприємці, і працівники підприємств не можуть за кілька днів переорієнтуватися на нові правила роботи.

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар