Представники кластерів-учасників Українського Кластерного Альянсу, значна частина яких є також членами Української Ради Бізнесу, взяли участь у міжурядовій конференції “European Clusters integrating Ukrainian Clusters and Companies into the EU value chains”, в м. Кошице (Словаччина) 29-30 березня, за участі Прем’єр-міністра Словаччини Едуарда Геґера та Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, керівників кількох директоратів Єврокомісії.
Захід був спрямований на інтеграцію українських кластерів і компаній у ланцюжки доданої вартості ЄС для розширення міжнародної торгівлі та участі нових партнерств у програмах післявоєнної відбудови країни. Участь у конференції взяли понад 200 представників кластерів і компаній ЄС і України, а також національних і регіональних органів державної влади, експертних та аналітичних організацій.
Впродовж двох днів тривали панельні дискусії, пітчинг-сесії, встановлення ділових контактів, відвідання промислових обʼєктів та науково-дослідницьких установ. Конференція була спрямована на розбудову ділових стосунків між ЄС і Україною і на пошук партнерів для торгівлі й інвестування, диверсифікації ринків і постачальників для компаній ЄС і України, а також на створення стійких транскордонних мереж для сприяння співробітництву і порозумінню між зацікавленими сторонами.
«Відбулися численні багатосторонні обміни з багатьма представниками директорів Європейської комісії, що важливо для розвитку відносин. Фактично, вперше українська кластерна делегація виступає настільки потужно. З багатьма партнерами наша співпраця, де-факто, триває вже рік, але нарешті ми побачились «вживу», – зазначив Олександр Юрчак, директор ГС “Український Кластерний Альянс (УКА)”.

В рамках конференції підписаний Меморандум про співпрацю в розвитку кластерів України з 5 країнами Східної Європи та Балтії (Польща, Чехія, Словаччина, Румунія та Литва).
«Ми чітко бачимо кілька ключових напрямів співпраці. Перший – секторальна співпраця: за індустріями чи секторам. Зокрема, в Чехії три масштабні бізнес-місії вже сплановані на цей рік. Другий напрям – крос-регіональна співпраця (в рамках територій). Третій – співпраця з розвитку інноваційних екосистем, зокрема, DIH», – розповіла Ольга Трофимова, керівник Українського Кластеру Автобудування та Мобільності.

Досягнута домовленість про створення спільного комітету Україна – Польща в сфері Індустрії 4.0-5.0. Комітет почне координувати роботу, яка вже триває за численними напрямами, й де існує великий потенціал синергії.
Також підписано низку інших білатеральних угод, зокрема меморандум між Київським Хай Тек Кластером та словацьким ІТ-кластером з м. Жиліна щодо співпраці у програмах модернізації інфраструктури у сферах транспорту, енергетики тощо.
Українські учасники дізналися про те, що останнім часом у Словаччині динамічно розвивається кластерна екосистема. За 5 років кількість кластерів зросла більш ніж на 100%. Більшість із них зосереджені на ІТ, І4.0 (включно з автоматизацією й роботизацією), енергетиці й економіці замкненого циклу.
В Україні кластери є важливими акторами економічної стійкості, рушіями інноваційного розвитку серед МСП й надійними партнерами Уряду, територіальних громад та бізнесу у підтримці критичної інфраструктури та критичних індустрій, а також в плануванні програм Відновлення.
Організаторами конференції виступили Європейська платформа кластерного співробітництва від імені Європейської комісії і в партнерстві з Агенцією з інновацій та енергетики Словаччини, Спілкою кластерів Словаччини, Українським кластерним альянсом і мережею Enterprise Europe.