fbpx

Skip links

Кожен четвертий смартфон і кожен п’ятий телевізор ввозиться в країну нелегально – дослідження GFK

Дослідницька компанія GfK провела експертне опитування учасників ринку про обсяги і тенденції сірого імпорту побутової техніки та електроніки в Україні у 2019 році.

За результатами дослідження,  обсяг продажів побутової техніки і електроніки, ввезеної за «сірими» імпортними схемами (без належних митних процедур і повної сплати податків і зборів), становить 792 млн. USD  (20,5 млрд.грн.), – або 23% від загального обсягу продажів досліджуваних категорій.

«Кожен четвертий смартфон і кожен п’ятий телевізор ввозиться в країну за сірими схемами, що робить Україну однією з найбільш «сірих» у регіоні, ставить підприємців у нерівні умови конкуренції, ускладнює залучення інвестицій і нівелює будь-яке бажання у великих європейських та світових гравців зайти на наш  ринок. А ті бренди, що вже представлені в Україні, вбачають за недоцільне відкривати тут свої виробництва», – коментує результати дослідження компанії GFK Софія Арасланова, Генеральний директор асоціації Українські імпортери побутової електроніки.

Софія Арасланова

У більшості досліджуваних категорій товари сірого імпорту переважають у цінових сегментах вище середнього і преміального рівня.  Наприклад, у сірому імпорті представлені телевізори з діагоналлю більше 55 дюймів, ігрові ноутбуки, професійна фототехніка.  Серед товарів, які надходять в Україну за «сірими» імпортними схемами, експерти найчастіше називали товари бренду Apple (смартфони, планшети, ноутбуки та десктопи, фірмові аксесуари).

Моделі нижнього цінового сегмента, як правило, рідше називаються серед товарів сірого імпорту.  Винятком є ​​категорії кліматичної техніки, аксесуарів та дрібної побутової техніки для особистого догляду.  У цих категоріях товари нижнього цінового сегменту схильні до сірого імпорту нарівні з моделями середнього і вище середнього сегментів.

У топі сірої техніки виявилися і плоскопанельні телевізори, основна країна ввезення, на думку учасників опитування – Польща.  Трійку у «сіровозів» зайняли ТV-Samsung, LG та Sony.

 «Нами було виявлено масове ввезення на територію України товарів, які не були передбачені для України. Виробник виявив 120 тисяч  телевізорів, вироблених для Західної Європи, але завезених в Україну. Так звані «імпортери» імітували зміни заводських налаштувань в інженерному меню. До таких продавців не приходить ринковий нагляд,  тому потрібно дати можливість перевірки державним органам інтернет-продавців, та на законодавчому рівні прирівняти їх до суб’єктів торгівлі», – окреслив ситуацію  на ринку Євген Школа, директор юридичного департаменту компанії Самсунг.  Євген також зауважив, що саме законодавче регулювання та моніторинг його виконання створить рівні умови для всіх продавців. На фоні рівної конкуренції ціни на товар будуть нижчими, а споживач зможе реалізувати свої права, надані Законом.

 У категорії ноутбуків, планшетів і дрібної побутової техніки для особистого догляду експерти відзначають тенденцію до зниження частки сірого імпорту.  У категорії комп’ютерів-десктопів і моніторів частка сірого імпорту стабільна і не змінювалася два останні роки.  Динаміка зростання частки сірого імпорту зберігається в категорії холодильників і аксесуарів.

72% експертів визначили що основним каналом збуту нелегального імпорту БТЕ є продаж через інтернет із передачею товару поштовою/кур’єрською компанією без зазначення продавця в розрахункових документах.  

Продавці, через яких відбувається збут сірого товару, – це  найчастіше ФОП на спрощеній системі оподаткування (81%).  У той же час, збут ведуть і незареєстровані як підприємці фізичні особи.  Окремо в дослідженні відзначено, що реалізація сірого товару в більшості випадків відбувається без видачі фіскального чека.

Економічними стимулами сірого імпорту є бажання збільшити доходи за рахунок уникнення сплати митних зборів.  Умови, які допускають «сірий імпорт», крім корупції, – це нездатність митних органів контролювати імпорт, а правоохоронних і фіскальних органів – збут нелегальних товарів.  Також нелегальному імпорту сприяє необізнаність споживачів про ризики покупки «сірого» товару.

Споживач «сірого» товару може мати проблеми з обслуговуванням товару: йому  відмовляють в сервісному обслуговуванні «сірого» товару ( за результатами 48% респондентів) або приймають на обслуговування на платній основі та зі збільшеним терміном обслуговування (19%)

Основними значущими схемами нелегального імпорту побутової техніки та електроніки вважаються:

•          дроблення партій за допомогою  фізичних осіб (так звані “піджаки”) під виглядом провезення товарів для особистого користування;

•          недостовірне декларування шляхом заниження митної вартості та підміни одного товару іншим;

•          пересилка поштою на підставних фізичних осіб  під виглядом посилок, звільнених від оподаткування.

«На основі отриманих в результаті дослідження даних можна порахувати: бюджет країни за 2019 рік недоотримав понад 5 мільярдів гривень від митних зборів та ПДВ», – коментує отримані дані по нелегальному імпорту Генеральний директор асоціації Українські імпортери побутової електроніки Софія Арасланова.

Учасники прес-конференції висловили думку: нелегальний імпорт можна мінімізувати тільки консолідованими зусиллями, спрямованими як на закриття схем нелегального імпорту на митниці, так і на контроль кінцевих продажів усередині країни.  При цьому інструменти залучення до відповідальності продавців нелегального імпорту повинні бути дієвими, а не номінальними.  Проголосовані у 2019 році закони № 128 і 129 дають таку можливість через введення реальної відповідальності за невидачу фіскального чека, а не номінальною в одну гривню, як це було раніше, через зобов’язання мати документи, що підтверджують походження товару та моніторинг із боку споживача.  Такі кроки дозволять зменшити тінізацію ринку і зробити правила ведення бізнесу більш прозорими.

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар