fbpx

Skip links

Представники бізнесу закликають не зіпсувати Бюро економічної безпеки “старими кадрами”

Представники бізнесу закликають формувати керівництво Бюро економічної безпеки виключно із “нових облич”, які не працювали раніше у правоохоронних та перевіряючих органах, а також передати всі економічні статті КПК – БЕБУ.

Бізнес-асоціації – члени Української Ради Бізнесу – занепокоєні ситуацією навколо створення та формування Бюро Економічної Безпеки України. У представників бізнесу складається враження, що створюється не єдиний правоохоронний орган, який буде займатися економічними злочинами, а черговий, зі зміною вивіски — і  у бізнесу залишаться ті ж самі проблеми.

Так, на сьогоднішній день усі правоохоронні органи поки що залишаються при своїх повноваженнях. Може скластися так, що приміром, та ж сама податкова міліція, отримає нову назву. В тексті закону про СБУ із завдань служби виключили виявлення та розкриття правопорушень щодо корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління і економіки, а от доручення чи вказівки в прикінцевих положеннях закону про Бюро економічної безпеки щодо ліквідації цих підрозділів та вивільнення їх працівників немає. Можна зробити припущення, що ці підрозділи «перекочують» до контррозвідки або до захисту національної безпеки.

Створення єдиного органу по боротьбі із економічними злочинами, із керівництвом, яке раніше не працювало в інших правоохоронних та перевіряючих органах, було ключовою вимогою українського бізнесу у процесі багаторічної роботи над проєктом Бюро економічної безпеки.

Крім того, важливий проєкт змін до КПК, який би мав визначити виключну підслідність економічних злочинів Бюро економічної безпеки, багато місяців обговорюється в Комітеті з питань правоохоронної діяльності. Складається враження, що у депутатів профільного Комітету немає бажання віддавати всі економічні статті Бюро економічної безпеки. 

12 травня цього року Уряд України прийняв Постанову про створення цього органу. Ми сподіваємося, що шість років боротьби українського бізнесу завершилися і Бюро економічної безпеки розпочне роботу 25 вересня цього року. Однак зараз починається новий, ще більш відповідальний період – період формування органу і наповнення його змістом.

Настав важливий момент: створення незалежної, відповідальної і незаангажованої Конкурсної комісії з відбору керівника Бюро, яка запустить процес його обрання. Але знов таки – процес розпочався, вже призначено членів Комісії від Парламенту та РНБО, а Кабінет міністрів тільки подав свої кандидатури, затримавши процес на кілька місяців.

Зрозуміло, що від кандидатури керівника Бюро економічної безпеки України залежатиме якість нового органу. Будь-яка людина із уже існуючих корумпованих органів здатна звести нанівець всі багаторічні зусилля зі створення нового незалежного єдиного органу по розслідуванню економічних злочинів. Також актуальне питання термінів: без призначеного керівника БЕБУ не можна створити та зареєструвати орган як юридичну особу, неможливо відібрати кращі, не «заплямовані», професійні кадри.

Представники українського бізнесу закликають пришвидшити формування Конкурсної комісії з відбору керівника Бюро економічної безпеки, а майбутніх членів Конкурсної комісії – закликаємо врахувати пропозиції бізнесу і під час обрання голови врахувати позитивний досвід створення НАБУ та САП: обирати “нові обличчя”, які не мають “інституційної пам’яті” роботи у поточних корумпованих службах.

Також закликаємо депутатів Комітету з питань правоохоронної діяльності врахувати пропозиції українського бізнесу і визначити виключну підслідність економічних злочинів БЕБУ, врахувавши відповідні правки до проєкту №3959-1 до другого читання.