Розвиток експорту критично важливий для економіки України. Про це йшлося під час Export Credit Forum 2022, який відбувся у четвер, 8 грудня, в Києві за участі першого віце-прем’єр-міністра – міністра економіки України Юлії Свириденко. Це перший форум, присвячений фінансовим інструментам підтримки експансії українських товарів, робіт та послуг на світові ринки. Члени Української Ради Бізнесу стали спікерами форуму і закликали якнайшвидше впроваджувати програми для підтримки бізнесу.
У форумі також взяли участь перший заступник голови Національного банку України Катерина Рожкова, директор Офісу економічного зростання Місії USAID в Україні Крістофер Абрамс, в.о. голови правління ПрАТ «Експортно-кредитне агентство» Руслан Гашев, а також члени наглядових рад та правлінь державних банків України, представники та члени бізнес-асоціацій.
За словами Юлії Свириденко, Уряд робить ставку на розвиток експортних галузей економіки. В ситуації, коли частина експортних шляхів заблокована через війну – Україні треба нарощувати глибину переробки своєї продукції. «В умовах обмеженості логістичних ресурсів ми повинні нарощувати несировинний експорт. Перероблена продукція коштує вдвічі-втричі більше, ніж сировина. До того ж такий експорт дає приріст робочих місць всередині країни», – зазначила перший віце-прем’єр-міністр.
За 10 місяців широкомасштабної війни через інструмент Експортно-кредитного агентства (ЕКА) підтримано нового експорту на 3,06 мільярда гривень. Мета – протягом п’яти років через інструменти ЕКА збільшити обсяги експорту на 100 мільярдів гривень та створити 26 тисяч робочих місць.
Грігол Катамадзе, президент Асоціації платників податків України, член Наглядової Ради Української Ради Бізнесу, вважає, що влада має скористатися вікном можливостей, коли майже весь світ сьогодні думає, як допомогти Україні.
«Давайте скористаємося такою можливістю, щоб зробити набагато більше для України. Щоб ми в цих абсолютно нестандартних умовах, у яких сьогодні перебуваємо, наше домашнє завдання виконали на рівні законодавства, постанов – провели необхідні країні реформи, зокрема судову, податкову тощо», – сказав президент асоціації.

Такими необхідними кроками, зокрема, є надання можливості українським страховим компаніям перестраховувати великі ризики у зарубіжних компаніях. Також Грігол Катамадзе вважає за необхідне вирішити проблему з надмірним блокуванням податкових накладних.
«Зараз – саме той час, коли треба якнайшвидше приймати План відновлення. Ми бачили, як бізнес виявив себе в перші тижні після вторгнення, як волонтерив і продовжував роботу у важкі часи. Дайте бізнесу більше свободи зараз. А зловживаннями нехай займається орган, який для цього створений, – Бюро економічної безпеки».
На думку Геннадія Чижикова, президента Торгово-промислової палати України, криза – найкращий час для впровадження реформ.
«Давайте думати, як зробити інструментарій, зробити «вудки», щоб після закінчення війни ми могли рванути вперед. Реформа для підтримки експорту має проводитися під час війни. Експорт змінюється: якщо раніше 50% ішло через північ і схід, то зараз 90% іде через захід. Змінюється логістика, кошти, які ми використовуємо. Усім дуже важко виконувати експортні зобов’язання. Але ми навчимося виходити з цих тяжких ситуацій».

Президент ТПП запропонував «провести таку реформу, щоб наші експортери були в кращих умовах, ніж у Польщі та в інших сусідніх країнах».
Керівник ЕКА Руслан Гашев зауважив, що 8 з 10 експортерів ще до повномасштабної війни зверталися до Експортно-кредитного агентства саме за фінансуванням. Бізнеси мали продукт, готовий для світового ринку, мали клієнта, але у них не було грошей, щоби виконати експортну угоду без 100% передоплати. В умовах війни ця проблема ще більше загострилась.
«Для банків суттєво зросли ризики такого кредитування. І цей ризик вони мали би закладати у вартість позики, а це автоматично робило би продукцію українського експортера неконкурентоздатною на світовому ринку. Страховий поліс агентства, який у цьому році став визнаватися банками як прийнятне забезпечення, вирішив цю проблему. Експортно-кредитне агентство під час війни стало містком між банками та експортерами», — зазначив Руслан Гашев.
Організаторами Export Credit Forum 2022 стали Міністерство економіки України, Експортно-кредитне агентство та Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».