fbpx

Skip links

Україні потрібні інструменти для перемоги над агресором (відкритий лист)

 

Відкритий лист

Голові Європарламенту
Голові Європейської Ради
Президенту Ради Європейського Союзу
Голові Єврокомісії
Прем’єр міністрам країн ЄС
Президентам країн ЄС та G7

Українська Рада Бізнесу, до складу якої входять 104 бізнес-асоціації всіх секторів економіки, членами яких є 27 тис. підприємств з усіх регіонів України, висловлює вам свою повагу та звертається з таким:

23 листопада уже 14-й раз із початку жовтня 2022 року українські міста та цивільна енергетична інфраструктура зазнали атаки. Після наймасовішого обстрілу зі 100 ракет 15 листопада речник президента рф Дмитро Пєсков визнав терористичну сутність цих атак, запропонувавши припинити бомбардування мирних жителів та цивільної інфраструктури країни, якщо Україна піддасться всім вимогам росії.

Навмисне націлювання впливу на цивільне населення для досягнення політичних цілей є ключовою ознакою тероризму. Ракетні атаки 23 листопада залишили десятки мільйонів українців без тепла, світла та води у той час, коли температура у частині регіонів України вже є нижча за 0 градусів Цельсія.

Продовження таких обстрілів без посилення можливостей України до протидії їм призведе до зупинки підприємств, руйнування економіки та комунальної інфраструктури у містах, потенційно створить додатково 5-7 мільйонів біженців з України переважно до країн ЄС.

Для запобігання розгортанню гуманітарної катастрофи в Україні та розповсюдженню на сусідні країни – Україна потребує додаткової допомоги у її здатності відбивати ракетні атаки  – необхідна сучасні системи ППО та ПРО у достатній кількості (NASAMS, IRIS-T, Hawk, Rapier, Patriot тощо, суттєве підвищення кількості літаків-винищувачів із ракетами повітря-повітря) та у швидкому відновленні енергосистеми. Також вкрай важливими є додаткові дієві санкції, які зменшать можливість росії фінансувати війну, а також перекриття “шпарин”, які рф знаходить у поточних санкціях.

Щодо невідкладних заходів в енергетичному секторі

На сьогодні ушкодженими є близько 40% енергетичної інфраструктури, тож вкрай необхідним є таке обладнання для унеможливлення зупинення життєдіяльності у значній частині території України в зимовий період:

  1. Необхідно обладнати всі міські водоканали, проміжні станції підкачки та міські котельні альтернативними джерелами живлення: генераторами на бензині, дизельному паливі, природному газі. Потрібні генератори потужністю від 1 до 20 МВт.
  2. Мобільні дизельні та газові котельні, які приєднуються до мереж багатоквартирних будинків, та забезпечують їх електроенергією та теплопостачанням.
  3. Газові турбіни, які легко транспортувати, що дозволяють швидкий запуск та є в наявності, для живлення невеликих населених пунктів (на кшталт турбін TM2500 виробництва General Electric (34 МВт).
  4. Якнайбільше комплектів для створення пунктів тимчасового обігріву людей (генератори + теплові гармати + нагрівачі води), мобільні намети з таким самим набором для швидкого розгортання на трасах, мобільні котельні для забезпечення обігріву місць тимчасового перебування мешканців міст, де буде пошкоджена інфраструктура.
  5. Для Укренерго та Обленерго – автотрансформатори у обсягах кілька одиниць:  750 kV, 400 kV, 330 kV, 220 kV; у обсягах кілька десятків одиниць: трансформатори 150 kV, 110 kV, 35 kV, 10kV; регулюючі трансформатори 35 kV; перетворювачі току 750 kV, 330 kV, 220 kV, 150 kV, 110 kV

Для відновлення енергетичної інфраструктури протягом наступних декількох років, для її децентралізації Україні вкрай необхідні:

  1. Впровадження в Україні систем накопичення енергії на стисненому повітрі для стабілізації енергетичної системи, на кшталт систем компанії Hydrostor Inc (потужністю 1000 МВт) чи компанії CAES (100 МВт)
  2. Малі модульні ядерні реактори, відомі як SMR, для диверсифікації енергозабезпечення міст України, мережа яких зараз розгортається у Фінляндії та Швеції
  3. Побудова нових ТЕЦ на твердому паливі, встановлення котелень на твердому паливі,

Щодо посилення санкцій щодо рф та перекриття “шпарин”:

  1. «Санкція за ціною» на російську нафту марки Urals, яка погоджена G7 та ЄС – є одним із ключових механізмів мінімізації нафтових доходів росії. Важливо забезпечити повноцінний запуск механізму у грудні 2022 р., а потім, коли механізм запрацює – доцільним є знижувати граничну закупівельну ціну на нафту через певні періоди, відповідно до поведінки агресора.
  2. Необхідне застосування поетапного принципу відключення російських банків від SWIFT та невключення у інші системи, на кшталт, INSTEX. Зокрема, має бути планове щотижневе розширення санкцій – до повного виведення військ рф і припинення рф усіх військових дій. Санкції мають бути спрямовані на російські банки, які не належать власникам з США чи ЄС. Всі системно важливі російські банки мають бути відключені від SWIFT.
  3. Необхідно позбавити росію членства у FATF і включити її в “чорний список” – юрисдикцій з високим рівнем ризику FATF як державу, що здійснює фінансування тероризму. Це істотно ускладнить відносини рф з різними країнами світу і зробить відносини з росією «токсичними» навіть для тих країн, які не приєдналися до санкцій. Виключення рф з керівних органів FATF – це добре, але потрібно набагато більше.
  4. Забезпечити фінансування міжнародними організаціями – проєкти журналістських розслідувань, які вивчають способи, як міжнародний бізнес ухиляється від санкцій і продовжує працювати з росією через треті країни. Слід запропонувати винагороду для компаній-інформаторів щодо таких дій.
  5. Перекрити доступ росії до обміну науково-дослідною інформацією, дослідницькими базами даних, конференціям (зокрема в області нових матеріалів, хімії, приладобудування, електроніки та кібернетики). Обмежити доступ до Scopus, European Open Science Cloud, Eureka, Web of Science (publons), Open Researcher and Contributor ID тощо
  6. Запровадити заборону на постачання урану з рф у всіх можливих формах (руда, концентрат), подібно до тих обмежень щодо нафти, газу та СПГ, які вже запроваджені.
  7. Запровадити покарання (значні штрафи) для компаній, що виробляють критичні технології, обладнання та програмне забезпечення, заборонені до експорту в рф –  у разі виявлення фактичного експорту таких товарів або інформації. У цьому випадку компанії самі створять приватні слідчі органи, які ефективніше, ніж будь-яка нація, контролюватимуть дотримання вторинних санкцій. Як альтернативу можна запровадити державне співфінансування для приватних інвестицій у розслідування та запобігання ухилення від санкцій та/або створити міжнародний фонд для винагороди слідчих, які розкривають схеми ухилення від санкцій.

Українці зарекомендували себе як стійка та рішуча нація. Ми готові боротися за виживання нашої країни та за свободу Європи. Все, що ми просимо – щоб країни ЄС надали Україні інструменти для перемоги над агресором, врятувати десятки мільйонів українців від зими без електрики, тепла та води.

 

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар