У понеділок, 31 січня, в Києві відбувся круглий стіл на тему: «Економічні пріоритети 2022 – захист вітчизняного виробника та сталий розвиток країни». Участь в обговоренні взяли голова Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Дмитро Соломчук, представники підприємств-виробників України, керівники бізнес-асоціацій виробників.
Відкриваючи зустріч, Дмитро Наталуха зазначив, що економіка України перебуває в кризовому стані через вплив військових дій та епідемії. Вітчизняні виробники опинилися в дуже невигідних умовах, тому підприємців необхідно підтримати, переконаний голова парламентського комітету.
Дмитро Наталуха наголосив, що комітет у 2020-2021 рр. активно займався законотворчою діяльністю, спрямованою на підтримку українських виробників. Ухвалені кілька важливих законопроєктів: щодо локалізації у публічних закупівлях, щодо індустріальних парків та ін. Цього року комітет продовжить цю роботу і сприятиме також малим виробникам, у тому числі – виробникам харчової продукції.
У центрі (зліва направо): Дмитро Соломчук, Дмитро Наталуха
Народний депутат Дмитро Соломчук звернув увагу на надзвичайно складну ситуацію у агровиробників. У той час, коли європейські та інші країни субсидують своїх агровиробників на суттєві суми, – українські аграрії опиняються в невигідних умовах. На думку депутата, важливо посилити торговельний захист виробників, забезпечити їм фінансові та інституційні умови, удосконалити процедури розслідувань у сфері торгового захисту, знизити регуляторне навантаження тощо.
Представники підприємств, власники компаній, керівники бізнес-асоціацій визначили як надважливі кілька напрямів захисту виробників. Зокрема вкрай важливою є модифікація системи державних закупівель, під час якої потрібно вирівняти конкурентні умови між платниками та неплатниками ПДВ, а також забезпечити громадський контроль у публічних закупівлях.
Крім того, пріоритетними для всіх виробників питаннями є забезпечення справедливих та рівноправних умов у стосунках із торговими мережами, а також посилення інституційної спроможності й незалежності Антимонопольного комітету України. Виробники зазначили, що мають значні складності із обіговими коштами через поточну політику торгових мереж щодо відстрочок, важливо знайти оптимальне рішення для врегулювання цього питання.
Учасники круглого столу порушували й інші проблеми: зокрема, зменшення зайвого адміністративного навантаження та позбавлення підприємців звітності щодо кінцевих бенефіціарів. Як антикризовий захід – виробники пропонують зниження ПДВ на продукти харчування щонайменше до 10%.
У підсумку учасники зустрічі досягли порозуміння за всіма питаннями і домовилися спільно працювати цього року над реалізацією важливих економічних реформ.