fbpx

Skip links

Законопроєкт про БЕБ має захищати бізнес від свавілля

У вівторок, 29 вересня 2020 року, у конференцзалі Національної спілки журналістів України члени Української Ради Бізнесу зустрілися з Головою Державної Фіскальної служби України Сергієм Солодченко.

Під час зустрічі обговорювалися питання створення Бюро економічної безпеки (БЕБ), що протидіятиме економічній злочинності в державі, на заміну нині існуючих таких структур, як податкова міліція та окремі спеціалізовані підрозділи СБУ і Нацполіції.

Сергій Солодченко

Голова ДФС у вступному слові повідомив що, після вступу в дію закону, головна його задача – це ліквідація фіскальної служби і передача всіх кримінальних справ в новостворене Бюро Економічної Безпеки. Попри великі очікування, виходячи із змісту законопроекту про Бюро економічної безпеки вважаємо, що над цим законопроектом ще потрібно плідно попрацювати!

–   Термін створення нового органу та його повноваження;

– Ліквідація ДФС та повноваження економічних підрозділів в СБУ та Нацоліції;

– Відстеження продажу контрабанди та діяльність тіньового бізнесу на внутрішньому ринку України, та які дії Бюро буде запроваджувати для боротьби з ним;

– Перевірка документів на товар на складах оптовиків, які позиціонують себе як ФОПи та утворюють так звані «ФОПо-ферми» з єдиним беніфіціаром, для використання спрощеної системи оподаткування;

Ці та деякі інші важливі питання були вчора обговорені представниками бізнесу України із Головою Державної фіскальної служби України Сергієм Солодченко.

Зліва направо: Віктор Валєєв, Анатолій Долинний

Нормальні умови для розвитку ринкових відносин та економіки в державі створюються за наявності певних сприятливих чинників, серед яких не останню роль відіграє питання захисту бізнесу від свавілля правоохоронних та контролюючих органів.

Новий орган матиме неймовірно великі повноваження щодо отримання, накопичення і обробки даних про діяльність платників податків, та як він буде використовувати цю інформацію?

За концепцією законопроекту новий орган є суто правоохоронним органом і відповідно буде більше займатись виявленням і розслідуванням вже вчинених злочинів. Та чи є сенс у створенні Бюро, якщо законопроект фактично не позбавляє СБУ і Нацполіцію правом втручатись в діяльність бізнесу? Окремі підрозділи СБУ і Нацполіції, а подекуди і ДБР фактично сприймають бізнес як злочинну організацію, вбачаючи ворога у кожному платнику податків, що потрапляє у їх поле зору. Методи роботи таких органів по відношенню до суб’єктів господарювання мало чим відрізняються від методів, що застосовуються до злочинців. На кожному обшуку присутні правоохоронці в масках із зброєю, у кожному листі, що спрямовується до контрагентів, описуються факти, як доведений злочин, чим завдають шкоди діловій репутації бізнесу, замість копіювання інформації з серверів їх просто вилучали у представників білого бізнесу, що завдавало значної шкоди його репутації та діяльності!

Олександр Громико

 Як Бюро збирається відстежувати та боротися із тіньовим бізнесом в Україні ще не зрозуміло. Чи можливе створення Єдиного реєстру «білих» продавців, які не продають товари «сірого імпорту» та не ховаються за назвою «ФОП»,  маючи великі склади товарів та користуються спрощеною системою оподаткування.

 На неодноразово озвучені питання, суспільство так і не отримало відповідь від ініціаторів законопроекту, а на яку кількість людей зменшиться загальна кількість правоохоронців в державі у зв’язку із ліквідацією податкової міліції та чи планується скорочення економічних підрозділів в СБУ та Нацполіції та у який кошт державі обійдеться ліквідація ДФС?

Софія Арасланова (праворуч)

Представники бізнесу намагалися вплинути на підготовку тексту законопроекту, але у наслідку, прийнятий у першому читанні законопроект лише косметично відрізняється від попередніх редакцій законопроектів з даного питання, що взагалі не змінює суті проблеми.

Запевнення окремих представників парламенту про те, що законопроект узгоджено із бізнесом не повною мірою відповідає дійсності. Та чи можливо, що цього разу будуть враховані ті питання, які бізнес-спільнота вже неодноразово намагалась донести до влади?

Податкова міліція буде ліквідована, а новий орган, як констатують експерти, ще не скоро запрацює.  Відтак, певний період, за попередніми підрахунками від одного до двох років, білий бізнес залишиться сам на сам із тіньовим бізнесом та цілим сонмом правоохоронних органів. Зрозуміло, що у таких неконкурентних умовах законослухняний бізнес буде безсилий перед свавіллям «тіньовиків». Сподіваємося, що влада зробить усе можливе для уникнення цієї нерівної за силою боротьби!

Вважаємо, що лише високий рівень оплати праці та соціального захисту майбутніх працівників Бюро може стати запорукою суттєвого зниження корупційних ризиків у його працівників. Натомість, законопроект не встановлює чітких критеріїв з високої оплати праці або пільг для співробітників.

Дієвими можуть стати лише ті зміни, які реалізуються в інтересах суспільства, а не влади, відтак вважаємо, що законопроект має встановити чіткі правила взаємодії влади і бізнесу, а за відсутності гарантій для бізнесу від свавілля правоохоронної системи, нинішня редакція законопроекту потребує кардинального доопрацювання, із обов’язковим врахуванням пропозицій бізнес-середовища, задля створення конкурентних умов для ведення бізнесу.

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар