Наслідки кризи, викликаної епідемією коронавірусу, та заходи з її подолання обговорили учасники онлайн-зустрічі – представники Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та бізнес-спільноти. Участь у зустрічі взяли заступник Міністра економіки Дмитро Романович, бізнес асоціації, члени Української Ради Бізнесу, інших бізнес-об’єднань.
Представники бізнесу відзначили відкритість Мінекономіки до пропозицій бізнесу та значну роль відомства в їх реалізації в Уряді. Учасники обговорення наголосили на важливості своєчасної реакції держави на виклики у кризовий період. Оцінюючи дієвість антикризових змін до законодавства, представники бізнес-асоціацій зазначили: антикризові заходи дієві, але цього вже замало, криза поглиблюється і заходи потребують розширення, в тому числі – на посткарантинний період. Зокрема, йдеться про звільнення від сплати ЄСВ постраждалих підприємств на два квартали, «податкові канікули» на час карантину, звільнення від плати за землю до кінця 2020 року тощо.
Участь у дискусії взяли члени Української Ради Бізнесу Анатолій Долинний, Олександр Чумак, Борис Емельдеш, Софія Арасланова, Вікторія Черкач, Олександр Громико, Катерина Штеренберг. Члени УРБ нагадали про спільний документ, спрямований на перехід від жорсткої моделі карантину до ризико-орієнтованої. Документ був напрацьований бізнес-асоціаціями, аналітичними центрами та експертами в сфері охорони здоров’я і направлений членам Парламенту і Уряду. Дмитро Романович підтвердив, що знайомий із цим документом та з аргументами на користь ризико-орієнтованого карантину. Однак остаточне рішення ухвалюється колективно, з урахуванням позицій усіх відомств, додав заступник міністра.
Пом’якшення карантинних заходів повинне йти паралельно із податковими та іншими пільгами для бізнесу – зазначили учасники зустрічі. Інакше за кілька тижнів розпочнуться масові звільнення працівників і закриття підприємств, особливо малого бізнесу. Підприємці наводили приклади негативного впливу жорсткого карантину та загострення внаслідок цього соціальної кризи – зокрема, йшлося про заборону роботи сфери побутового обслуговування, ринків, про заборону торгівлі змішаним асортиментом у магазинах.
На думку представників бізнесу, варто розширити і перелік категорій працівників, яким дозволено користуватися спецтранспортом, зокрема йдеться про сферу безпеки. Крім того, учасники зустрічі висловили пропозиції щодо урядових та законодавчих рішень, спрямованих на збереження робочих місць та утримання персоналу підприємств, діяльність яких зараз призупинилася.
Відповідаючи на запитання учасників зустрічі, Дмитро Романович окреслив кілька напрямів, за якими спрямовує зусилля міністерство. Перший напрям – внесення пропозицій від бізнесу щодо конкретних протиепідемічних заходів на розгляд Уряду, зміни до постанови №211. Другий – зауваження щодо імплементації антикризових законодавчих актів (наприклад, про цінове регулювання чи допомогу з часткового безробіття). Третій – конкретні заходи з підтримки бізнесу: йдеться про розширення програми доступних кредитів 5-7-9% та про програму кредитування «Нові гроші». Четвертий напрям – підготовка законодавчих змін, які дозволяють адаптувати бізнес до умов карантину, перевести вирішення деяких питань в онлайн тощо. Висловлені під час онлайн-зустрічі пропозиції також будуть прийняті у роботу, пообіцяв заступник міністра.