fbpx

Skip links

Голова парламентського комітету закликав виробників і рітейлерів укласти Меморандум про умови взаємостосунків

Взаємостосунки між виробниками продуктів харчування та торговельними мережами обговорювалися на онлайн-зустрічі за участі голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, Секретаря Національної ради з питань відновлення України Данила Гетманцева. Учасниками діалогу стали народні депутати України, представники Міністерства агрополітики, представники бізнес-асоціацій – члени Української Ради Бізнесу, керівники торговельних мереж і підприємств-виробників. 

Проблема в стосунках виробників і торговельних мереж виникла ще до широкомасштабної війни, наголошували учасники дискусії. Представники бізнес-асоціацій, які об’єднують виробників продуктів харчування, наголосили, що постачальники продуктів повністю залежать від торговельних мереж, які диктують свої умови співпраці. Наслідком цього стає збільшення термінів оплати та інші невигідні умови. У підсумку це призводить до зменшення кількості переробних підприємств, до проблем із обіговими коштами, до збільшення частки експорту сировини і збільшення термінів оплати за поставки сировини. Для держави це означає зменшення надходжень до бюджету, повільніший розвиток українського виробника і збільшення імпорту продуктів харчування, зазначив виконавчий директор Спілки молочних підприємств України Арсен Дідур. 

Представник Всеукраїнської аграрної ради Дмитро Кохан нагадав про те, що асоціації виробників спільно розробили законопроєкт для втілення Євродирективи №633 «Про недобросовісні торгові практики у відносинах між бізнесом у постачанні сільськогосподарської продукції та продуктів харчування». Цей законопроєкт унормовує стосунки виробників і торговельних мереж відповідно до європейських практик, встановлює граничні терміни оплати та врегульовує інші аспекти договірних відносин. Дмитро Кохан запропонував обговорити цей законопроєкт. 

Керівник GR-напрямку Асоціації рітейлерів України Наталія Петрівська зазначила, що представники торговельних мереж працюють у робочій групі при профільному Комітеті Верховної Ради України з питань економічного розвитку. За словами Наталії Петрівської, співпраця з виробниками є продуктивною, а питання, які виникають, – вирішуються. Державне регулювання цих відносин створить додаткові ризики для стабільної роботи рітейлу. 

Цю позицію підтримали присутні на зустрічі представники торговельних мереж NOVUS, АТБ, Коло та інших. Вони заперечили наявність заборгованості перед виробниками, яка виникла до 24 лютого 2022 р. За словами рітейлерів, тимчасові проблеми в розрахунках, які виникли у травні цього року, були пов’язані з кризою непоставок на початку російського вторгнення. Зараз кризу подолано, а розрахунки проведені, запевнили рітейлери. 

Перший віце-президент Торгово-промислової палати Михайло Непран нагадав про те,  що в 2016 році був підготовлений Кодекс доброчесності, який підписали торговельні мережі і виробники, який зараз не виконується торговими мережами. Михайло запропонував повернутися до виконання цього Кодексу. На цей час протермінована заборгованість окремих торгових мереж перед виробниками сягає 10 млрд гривень, і вона не зменшується.

Підсумовуючи дискусію, голова парламентського комітету наголосив: стосунки між виробниками і торговельними мережами має регулювати ринок, переваги на полиці має отримувати той, хто заплатить більше. Водночас Данило Гетманцев вважає зловживанням з боку мереж наявність боргів за поставками до 24 лютого. Він пообіцяв вивчити дані, які саме торговельні мережі заборгували виробникам ці суми – та вжити жорстких заходів.

Данило Гетманцев


Данило Гетманцев запропонував розробити Меморандум, у якому зафіксувати умови за окремими категоріями товарів. «Закликаю вас знайти компроміс, визначити максимальний термін розрахунків для кожного товару і дотримуватися його. Щоб не змушувати державу втручатися своїми рішеннями в ринок, ви маєте врегулювати це між собою», – зазначив голова комітету. 

 

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар