В умовах складних економічних та політичних процесів всередині держави, на жаль, ми вимушені констатувати, що інституційна спроможність фіскальних органів все ще залишається на низькому рівні.
Протягом останніх років неодноразово було задекларовано перехід від каральних до сервісних принципів роботи Державної фіскальної служби (далі – ДФС), що дуже вітається і підтримується представниками бізнесу. Разом з тим, процес такого переходу йде досить повільно. Це, в свою чергу, має негативний вплив на інвестиційну привабливість країни (як для існуючих, так і для потенційних інвесторів).
Запит на реформу ДФС вже давно сформований як суспільством і бізнес-спільнотою, так і на найвищому рівні стратегічних планів розвитку економіки. Саме тому члени Української Ради Бізнесу, до складу якої входять 65 українських бізнес-асоціацій, закликають Президента, Уряд та Парламент розпочати процес інституційної реформи ДФС та митниці.
Ми переконані, що має бути остаточно ліквідовано податкову міліцію, а функції планування перевірок та їх проведення мають бути розділені. Крім того, вважаємо, що має відбутись посилення особистої відповідальності працівників (керівників підрозділів, виконавців) ДФС. Ключовим кадровим питанням є також залучення до роботи у ДФС висококваліфікованих фахівців. Вважаємо, що проведення відкритих конкурсів на заміщення позиції голови ДФС (на постійній основі) та керівників регіональних органів цієї служби (з залученням до складу комісій представників громадських організацій задля забезпечення прозорості та неупередженості конкурсу) має відбутись найближчим часом.
Одним з найважливіших факторів реформи ДФС є також переведення процесу комунікацій між представниками ДФС та бізнесу у дистанційну он-лайн форму. Це сприятиме повноцінному включенню ДФС в загальносвітові процеси податкової та митної прозорості.
Підсумовуючи, хочемо сказати, що якнайшвидше проведення системної реформи ДФС є одним з головних пріоритетів для українського бізнесу. Перезавантаження ДФС та митниці має відбуватись із запровадженням гідної оплати праці співробітникам, посиленням персональної відповідальності, автоматизацією ключових процесів, що забезпечить безперервну, прозору взаємодію ДФС з бізнесом.
Ми закликаємо Президента, Прем’єр-міністра та депутатів Верховної Ради України консолідувати зусилля для проведення однієї з найважливіших для держави реформи, час якої давно настав.