fbpx

Skip links

Щодо заведення міжнародних контейнерних ліній в порти Великої Одеси для розвантаження західного кордону

Відкрите звернення Української Ради Бізнесу до Верховної Ради України і Кабінету міністрів України

Щодо організації контейнерних перевезень маршрутом «зернового коридору» з портів Великої Одеси.  

На даному етапі через страйк на польському кордоні накопичилась значна кількість вантажів. Попри зусилля уряду, проблема швидко не вирішується, і демонструє нашу залежність від польського кордону. Адже навіть незначні страйки призводять до колапсу на західному кордоні, а численні перемовини показують що проблема складна. Не виключено російський вплив на дану ситуацію, а польський уряд не сприяє розв’язанню проблеми.  Загалом, ця проблема є системною і труднощі на кордоні спостерігались і раніше, до цієї акції протесту польських перевізників. 

Оскільки зараз змінилася концепція використання «зернового коридору», зокрема, з середини вересня цей коридор діє без участі росії і без необхідності погодження переліку товарів та судна які заходять в порт – варто завести міжнародні контейнерні лінії в порти Великої Одеси для перевезень готової української продукції та розвантаження західного кордону.

153 судна, що перевозять понад 5,6 мільйона метричних тонн зерна та інших вантажів – пройшли Чорноморським гуманітарним коридором України з вересня по 24 листопада 2023 р. 

Якщо завести міжнародні контейнерні лінії на цей маршрут «зернового коридору» та розширити перелік продукції, що перевозиться цим коридором іншими товарами з високою доданою вартістю – це дозволить вирішити відразу декілька важливих питань.

Це позитивно вплине на вартість логістики, покращить позиції українських продовольчих та інших товарів на зовнішніх ринках, сприятиме збільшенню загальних обсягів експорту, а також це  більш ніж на половину розвантажило б автомобільні пункти пропуску та зменшило черги на західних кордонах, зокрема, з Польщею і порти Гданська, Рені, Констанци.

Для прикладу – до початку повномасштабної війни лише кондитерська та крохмале-патокова продукція давала достатньо потужний вантажопотік (близько 160 тис. т.) через одеський порт, використовуючи морські контейнерні перевезення. Схожа ситуація й по інших продовольчих галузях. 

Ще один приклад – рибна галузь. Враховуючи об’єктивні обставини близько 90% потреб України в рибі та морепродуктах забезпечується коштом імпорту. Риба та морепродукти займають перше місце серед всіх імпортованих харчових продуктів в Україні. До початку повномасштабної війни 40% імпорту, який тоді становив близько 420 000 тонн, здійснювався через морські порти України.

Зараз обсяг імпорту риби зменшився до 300 000 у 2022 році та 320 000 у 2023 (прогноз) і практично весь цей обсяг завозять в Україну автомобільним транспортом через кордони з Польщею, оскільки замість Великої Одеси головним портом для рибної галузі України другий рік є рибний термінал порту міста Клайпеда (Литва). Оскільки українські компанії-імпортери через польських страйкарів не можуть вивезти рибну продукцію, яка призначалась для України, в портах країн, що мають вихід до Балтійського моря (Польща, Гданськ; Литва, Клайпеда; Рига, Латвія і т.д.) вже спостерігається логістичний колапс та криза. Місця для нових контейнерів не вистачає, судна стоять на рейді в очікуванні звільнення місць для вивантаження. Зриваються строки доставлення інших вантажів. Саме тому, в тому числі керівництво країн Литви та Латвії вже зголосилось допомогти в пришвидшенні розблокування польсько-українського кордону.

Станом на зараз продукція, що експортується морем, йде через польські порти, що призводить до зростання вартості логістики й негативно впливає на конкурентоспроможність українського експорту. У порівнянні з довоєнним періодом, такий обхідний маршрут збільшив вартість перевезення продукції на 45 % – 100%.

Це питання вже ставилось перед Мінінфраструктури. У жовтні 2023 року  заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков під час Координаційної ради з питань логістики в с/г (яку періодично організовує Мінагропродполітики)  зазначив, що нинішній тимчасовий «коридор» не має обмежень по виду перевезень, але на даний час ще немає контейнерних ліній, які були б готові взятися за такі перевезення і заявили судна на прохід цим маршрутом. Така можливість вивчається міністерством, зокрема, міністерство знаходиться в постійній комунікації з перевізниками, ведеться робота щодо ризиків, гарантій і страхування, але готовності поки нема. 

Було досягнуто домовленості, що протягом місяця Мінінфраструктури організує спільну нараду з експортерами й перевізниками, щоб обговорити можливість організації контейнерних перевезень з портів Великої Одеси. Але станом на зараз вже більше 1.5 місяця це питання залишається невирішеним, відповідна нарада не проводилась. 

16 листопада на черговому засіданні Координаційної ради з питань логістики в сільському господарстві міністр аграрної політики та продовольства М. Сольський запропонував експортерам самостійно вести перемовини з контейнерними міжнародними лініями, але  експортери не зможуть самостійно домовитись з контейнерними перевізниками, оскільки мова йде про роботу в ситуації підвищеної небезпеки і перевізники чекають конкретні кроки від влади (щодо страхування, гарантій та ін.)

У зв’язку із цим – закликаємо Кабінет міністрів та народних депутатів активізувати роботу з міжнародними контейнерними лініями та сприяти прискоренню запуску (в першу чергу через забезпечення страхування воєнних ризиків) контейнерних перевезень продукції з високою доданої вартістю, зокрема готової харчової продукції – з/до портів Великої Одеси.

З повагою

Бізнес-асоціації

Члени Української Ради Бізнесу