Представники Української Ради Бізнесу – асоціації харчової промисловості Укрхарчопром, Укркондпром, Укроліяпром та інші – взяли участь в онлайн-зустрічі з віце-прем’єр-міністром України – міністром економіки Юлією Свириденко та головою Комітету з питань податків, фінансів і банківської діяльності Верховної Ради Данилом Гетманцевим. Учасники обговорили актуальні для харчової промисловості питання, які потребують рішень Парламенту та Уряду.
Найбільше уваги протягом зустрічі було приділено питанню розрахунків торговельних мереж з підприємствами харчової промисловості. Як зазначив президент «Союзу виробників харчової промисловості України» Родіон Рибчинський, торговельні мережі не хочуть врегульовувати питання поточної та простроченої заборгованостей, які були накопичені ще в період до початку війни, а також в останні місяці. «Мова йде не лише про відмову законодавчого регулювання, а й про небажання заключити меморандум, який півтора місяці тому пропонували Мінекономіки та Комітет з питань податків, фінансів і банківської діяльності ВР», – підкреслив він.

За словами віце-прем’єр-міністра України – міністра економіки Юлії Свириденко, уряд вважає, що оптимальним вирішенням є узгодження позицій виробників та продавців у процесі діалогу та посилення дисципліни розрахунків.
«Йдеться, зокрема, про розрахунки за товари, що мають істотну соціальну значущість, та про заборгованість за раніше поставлений товар. На моє доручення Мінекономіки та Мінагрополітики за участю асоціацій виробників харчової продукції та рітейлерів наразі опрацьовують питання оптимізації строків розрахунків. При цьому перелік товарів буде дещо розширено. Якщо сторони не домовляться, ми будемо вимушені задіяти інші механізми, хоча Уряд принципово проти посилення регулювання», – зазначила вона.

«Ми розраховуємо підписати меморандум, виходячи зі строку розрахунку 30 днів по товарам першої необхідності, вироблених в України. Я вважаю це компромісним рішенням. 30 днів – це той термін, який перебуває десь посередині між вашими вимогами та їхніми бажаннями», – зазначив голова Комітету з питань податків, фінансів і банківської діяльності Верховної Ради Данило Гетманцев.

Ще одне нагальне питання – безперебійне постачання підприємствам харчопрому електроенергії під час віялових відключень. Генеральний директор асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук підкреслив, що переробні підприємства необхідно віднести до об’єктів критичної інфраструктури, які не можна відключати від електропостачання. Юлія Свириденко підтримала прохання харчовиків та зазначила, що це питання буде опрацьовано з Міненергетики та органами місцевої влади, які формують відповідні списки.
Данило Гетманцев, у свою чергу, підкреслив, що вкрай важливо віднести до першої категорії споживачів електроенергії переробні підприємства, які виробляють товари першої необхідності, та попросив уряд та місцеву владу звернути увагу на неприпустимість зупинення зазначених підприємств
Також Степан Капшук акцентував увагу на збільшенні обсягу експорту соняшнику. «На сьогодні через зменшення посівних площ та несприятливі погодні умови очікується приблизно 9,4 млн тон врожаю соняшнику, це майже на 7,5 млн тон менше, ніж минулого року. Здавалося б, це нормальний показник. Але пішов масовий вивіз соняшника. Потрібен додатковий збір на експорт, щоб врегулювати це питання», – зазначив він.
Як підкреслила Юлія Свириденко, Уряд послідовно працює на підтримку експорту з високою доданою вартістю. Однак будь-які рішення мають ухвалюватися з урахуванням позицій усіх сторін. Найближчим часом буде проведена зустріч між агровиробниками, експортерами, переробниками та представниками профільних міністерств, під час якої питання буде всебічно вивчено.
Інше важливе питання, що порушувалося під час онлайн-зустрічі, стосувалося забезпечення газом за пільговою ціною харчових підприємств.
«На сьогодні є постанова Кабміну по хлібопекарським підприємствам та молокопереробній промисловості. Але у інших галузей такого доступу немає, зокрема м’ясопереробні, борошномельні, цукрові, птахівництво. Вони також відносяться до гостросоціальних. Від діяльності цих підприємств залежать ціни в магазинах і добробут населення», – зазначив Родіон Рибчинський.
У свою чергу керівник асоціації «М’ясної галузі» Микола Бабенко акцентував увагу на необхідності включення виробників м’ясної продукції, які не є великими споживачами газу, до переліку підприємств, які забезпечують критичну інфраструктуру.
Одна, зазначила Юлія Свириденко, на даний час, можливості розширити відповідний перелік на даний момент у країни відсутні – насамперед потрібно забезпечити газом населення та нормальне проходження опалювального сезону. Тим не менш, враховуючи важливість стабільної роботи підприємств харчової галузі, питання можливості закупівлі додаткових обсягів газу для пільгового постачання буде опрацьовано.
Учасники зустрічі розглянули низку інших проблем. Так, президент асоціації «Укркондпром» Олександр Балдинюк порушив питання отримання дозволу на транзакції за окремими видами операцій з імпорту товарів, послуг, робіт, прав інтелектуальної власності тощо. Власник компанії SMK Group Денис Парамонов акцентував увагу на необхідності якнайшвидшого відновлення роботи Державного земельного кадастру на деокупованих територіях України, а виконавчий директор Спілки молочних підприємств України Арсен Дідур – на логістичному забезпеченні експорту молочної продукції.
За підсумками онлайн-конференції учасники домовились спільно працювати над вирішенням більшості порушених питань.