fbpx

Skip links

Агропереробка – надважлива для відновлення економіки галузь

Представники аграрних бізнес-асоціацій – члени Української Ради Бізнесу – під час онлайн-зустрічі з Секретарем Національної ради з відновлення України Данилом Гетманцевим обговорили заходи для відновлення галузі, яка постраждала в умовах широкомасштабної війни. Участь у зустрічі взяли народний депутат України, секретар консультативно-експертної ради Ярослав Железняк і перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький. Модератором обговорення виступив перший віце-президент Торгово-промислової палати України Михайло Непран.

«Галузь сільськогосподарської переробки є ключовою для розвитку, для стимулювання з боку держави. Ми зробимо все для підтримки сільського господарства з високою доданою вартістю», – зазначив, відкриваючи зустріч, Данило Гетманцев.

Він розповів про основні заходи, включені до плану відновлення країни: іригація земель, підтримка за програмою «5-7-9%», запровадження державних грантів і грантів за рахунок донорів, страхування військових ризиків, розвиток переробки, рекультивація пошкоджених земель, збільшення виробництва м’яса, молока, яєць та експорту; виробництво біоетанолу, а також допомога на відновлення понад 10 тисяч сільгосппідприємств, які постраждали внаслідок війни.  

Данило Гетманцев

Історія з блокуванням українських портів навчила: не буде глибокої переробки всередині країни – отже, така ситуація триватиме надалі, підкреслив Михайло Непран. Він поцікавився, що міністерство робить для впровадження глибокої переробки сільгосппродукції та підтримки МСБ. 

Михайло Непран

У законодавстві існують норми, які обмежують підтримку великих холдингів, сказав радник міністра аграрної політики та продовольства, секретар робочої групи з питань нової аграрної політики Михайло Соколов: «Держпідтримка малих і середніх виробників існує не на словах, а на ділі. Розподіл державної підтримки є прозорим і справедливим».

До стратегії відновлення закладений принцип: підтримуємо те, що дасть нам результат, додав представник міністерства. Зокрема, це підтримка проєктів, які збільшать додану вартість агропродукції. Коментуючи ситуацію з експортом, Михайло Соколов розповів, що міністерство працює з «Укрзалізницею» над спрощенням умов і збільшенням обсягів експорту аграрної продукції. Стратегія включає в себе будівництво терміналів, які дозволять збільшити експорт через західний кордон. Також міністерство шукає тимчасові засоби зберігання врожаю. 

«Проблематика відсутності переробки – не в тому, що хтось не хоче переробляти продукцію, а в тому, що потрібно знайти кошти, щоб побудувати заводи, і щоб були всі умови для будівництва, для підключення до енергетичних мереж», –  сказав Дмитро Кохан, Всеукраїнська аграрна рада. Він також заявив про те, що асоціація не підтримує скасування відшкодування ПДВ для сировини за експортними операціями і встановлення експортних мит. «Аграрії хочуть продавати продукцію всередині країни, але дайте справедливу ціну. Скасування відшкодування ПДВ для сировини та експортні мита – вдарять по малим фермерам, створять значні викривлення на ринку».

Дмитро Кохан

Крім того, ВАР пропонує землі державної власності, що не перебувають в оренді, надати фермерам, які виїхали з окупованих територій. Ще дві пропозиції від асоціації – звільнити від оподаткування імпорт зерновозів і вантажівок, які були мобілізовані у підприємств, та звільнити від сплати єдиного податку 4-ї групи спрощеної системи оподаткування фермерів на окупованих територіях або в зонах бойових дій.

Данило Гетманцев погодився, що від впровадження експортних мит постраждають насамперед дрібні фермери. Також податковий парламентський Комітет готовий обговорити звільнення від сплати єдиного податку підприємців на окупованих територіях. 

Заступник міністра Тарас Висоцький повідомив, що уряд на своєму засіданні підтримав зміни до Податкового кодексу, якими запроваджується  обов’язкова орендна плата від 12% нормативно-грошової оцінки по таких землях державної власності. Це дозволить боротися з тіньовим обробітком земель.

Марія Дідух, Всеукраїнський аграрний форум, вважає, що інструменти стимулювання переробки визначені у Плані відновлення не вірно – зокрема, організація не підтримує скасування відшкодування ПДВ під час експорту сировинних товарів. Малим і середнім виробникам потрібні пільгові кредити, пільгові програми закупівлі обладнання тощо, а не заборони.

Данило Гетманцев запропонував активніше користуватися чинними програмами підтримки агровиробників.

Олег Юхновський, голова Аграрного Комітету Торгово-промислової палати, закликав до врегулювання стосунків виробників і рітейлерів. Компроміс може бути лише шляхом імплементації європейської директиви № 633 в національне законодавство, вважає представник ТПП.

Коментуючи це питання, Данило Гетманцев розповів про проведені зустрічі з усіма учасниками ринку. Секретар Національної ради з відновлення запропонував продовжити переговори між виробниками та торговельними мережами, аби досягти компромісу. «Ми готові виступати в цій дискусії медіаторами», – запевнив Данило Гетманцев.

Олександр Балдинюк, асоціація Укркондпром, порушив питання доступу до сировини і навів приклади, коли ціна на таку сировину була вища за світову. «Ми боремося за світові ринки, але нам потрібна конкурентна ціна. Доступ до сировини – один із базових елементів».

Заступник міністра Тарас Висоцький попросив підготувати таку пропозицію з викладенням аргументів.

Підсумовуючи дискусію, Данило Гетманцев відзначив, що ідея скасування відшкодування ПДВ на експорт зернових потребує додаткового обговорення. Також секретар ради пообіцяв організувати зустріч виробників і представників рітейлу.

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар