Президент України Петро Порошенко і прем’єр-міністр Володимир Гройсман 1 грудня провели зустріч з бізнес-асоціаціями з метою звірити годинники – констатувати реалізовані речі та погодити нові плани.
У зустрічі взяли участь представники Української Ради Бізнесу, Європейської бізнес асоціації, Американської торгової палати та Спілки Українських Підприємців.
Це вже друга така зустріч, попередня розмова пройшла у середині вересня 2017 р.
Головним питанням вересневої зустрічі були «наїзди силовиків», що значно почастішали. Як результат роботи останніх місяців Голова держави проголосований Верховною радою закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» (проект №7275) підписав просто на конференції 1 грудня.
Бізнес вже прозвав цей закон — «Маски-шоу стоп». Згідно з ним стає обов’язковою відеофіксація обшуку, яка буде невід’ємним додатком до протоколу обшуку, допуск адвоката на будь якій стадії обшуку, стороні захисту дозволили самостійно записувати дії правоохоронців. Важливою складовою проекту стала заборона на тимчасове вилучення комп’ютерної техніки.
А от вересневі обговоренння щодо створення Служби фінансових розслідувань (СФР) так і залишились досі лише розмовами, хоча законопроект Міністерством фінансів вже розробленийта погоджений Кабінетом Міністрів.
У п’ятницю анонсували вже новий орган – Бюро фінансової безпеки, розробкою якого займається Голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.
«Зараз ми шліфуємо інший законопроект — про Бюро фінансової безпеки. Не будуть більше стояти у черзі представники шести правоохоронних органів для того, щоби перевірити бізнес. Бюро відлучить від впливу на економіку та на бізнес і Генеральну прокуратуру, і Нацполіцію, і НАБУ, і МВС, і СБУ. Немає там що їм робити. Ніяких масок-шоу, ніяких виїздів не потрібно. Бюро має стати не спецназом, не прослушкою, не штурмовиками, а інтелектуальним центром, робота якого базуватиметься на використанні сучасних ризик-орієнтованих методів кримінального аналізу. Бо саме це виявляє реальні та потенційні правопорушення в економічній сфері. Бізнес побоюється народження монстроподібної мегаструктури з надзвичайними можливостями впливу. Підстав для цих хвилювань абсолютно немає. Відповідні запобіжники передбачені… Ніна Петрівна Южаніна презентує президентську концепцію нового органу. Я налаштований подати його у Парламент у найближчі кілька днів. Може, тижнів», — сказав Петро Порошенко.
Ще одна обіцянка, яка перенесена, – закон про запровадження податку на виведений капітал замість податку на прибуток.
Його вирішили відкласти на рік. Хоча раніше впровадження податку на виведений капітал планувалося зробити у 2018 році, то тепер його обіцяють з 1 січня 2019 року.
Петро Порошенко наголошував, що економіка зростає дуже повільно, необхідні нестандартні кроки. Податок на виведений капітал, на заміну податку на прибуток – це спрощення адміністрування, інвестиційна привабливість, стимул для зростання економіки. Це потужна ін’єкція для того, щоб стимулювати економіку. Але ін’єкцію економічного росту перенесли на рік під президентські та парламентські вибори.