fbpx

Skip links

Необхідно зберегти повноцінну роботу експортерів, щоб не втратити надходження до бюджету

Прем’єрміністру України

Міністру економіки України

Голові Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики

Голові комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики

Шановні представники влади!

Українські бізнес-асоціації різних галузей економіки, які входять до складу Коаліції Українська Рада Бізнесу, засвідчують вам свою повагу і звертаються до вас з таким:

Внаслідок військової агресії РФ проти України суттєво змінились умови роботи бізнесу та економіки в цілому. Зараз критично важливим є перехід до економіки воєнного часу, коли значна частина видатків держбюджету має фінансуватись не за рахунок витискання з підприємців податків, що призведе до закриття підприємства, а за рахунок зовнішніх запозичень під низькі відсотки та фінансової допомоги міжнародних структур.

Зокрема, на цей час в Україні склалася ситуація, коли українським виробникам, експортерам призупинено відшкодування ПДВ. Це вкрай негативно вплине на українських виробників та призведе ближчим часом або до використання цілком законних схем нетипового експорту, що вже роблять низка експортерів, або до зупинки виробництв.

В обох випадках держава втратить надходження з ПДВ: в першому випадку – через сторнування податкових зобов’язань податковим кредитом від експорту, в іншому – через припинення сплати не лише  ПДВ, а й ПДФО та ЄСВ. Крім цього, державі доведеться додатково витрачати кошти на виплати звільненим працівникам та валютні резерви щоб компенсувати втрати валютних надходжень. Тобто виграючи у періоді 1-2 місяці, збираючи з експортерів ПДВ та не повертаючи їм, – держава втратить значно більше у періоді 3-6 місяців, недоотримавши у разі більші суми, ніж збере зараз.

Враховуючи сказане вище, ми пропонуємо використовувати інші джерела додаткових надходжень для фінансування потреб бюджету та ЗСУ, перш за все тимчасові  імпортні мита на товари, які масово виробляються в Україні. Це з одного боку, захистить вітчизняного виробника, а з іншого – надасть додаткові надходження до бюджету.

В найбільш важкому стані опинилися підприємства, які мають частку експорту у 50-100%, та частку елементів собівартості, які закуповуються ними у платників ПДВ, у розмірі 50-90%. Вони стрімко втрачають обігові кошти, що робить неможливим продовження виробництва вже в найближчі місяці. В першу чергу це підприємства сфери металургії, машинобудування, виробництво харчової продукції тощо.

Для прикладу, найбільші втрати держави ближчими місяцями прогнозуються у таких галузях:

  1. Машинобудування: Поточне не відшкодоване ПДВ по галузі: 1,87 млрд грн;  очікувані втрати всіх податків та зборів від галузі після припинення її роботи: 2,8 млрд грн /місяць, втрати валютної виручки = 4 млрд дол на рік.
  2. Виробництво металевих виробів:  Поточне не відшкодоване ПДВ по галузі: 210 млн грн;  очікувані втрати держави від всіх податків та зборів від галузі після припинення її роботи: 450 млн гривень на місяць;  втрата робочих місць – 2500 осіб., втрати валютної виручки орієнтовно – 233 млн. дол. за рік.
  3. Металургія: Поточне не відшкодоване ПДВ по галузі: 5,5 млрд грн ;  очікувані втрати всіх податків та зборів від галузі після припинення її роботи: 7,3 млрд грн /місяць, втрати валютної виручки – 13.5 млрд дол на рік.
  4. Виробництво олії: Поточне не відшкодоване ПДВ по галузі: 4,2 млрд грн;  очікувані втрати всіх податків та зборів від галузі після припинення її роботи: 6,3 млрд грн /місяць
  5. Кондитерська галузь: Приблизні втрати виробників від неповернення експортного ПДВ складає 90 млн гривень на місяць. Кондитерська галузь оцінює, що через неповернення ПДВ, експорт скоротиться на 60%, тому остаточні втрати будуть становити: втрати валютної виручки щомісяця 6,24 млн. дол. на місяць (74,9 млн. дол. за рік); втрата робочих місць – 1200 осіб.

Очевидно, що для держави життєво важливо негайно застосувати комплекс заходів з метою зберегти повноцінну роботу експортерів, щоб не втратити значні надходження до бюджету та працівників та відновити відшкодування ПДВ.

Як тимчасове проміжне рішення, може розглядатися надання ПДВ-облігацій (облігації внутрішньої державної позики на суми ПДВ) на частину невідшкодованного ПДВ за умови відшкодування іншої частини. Це дозволить отримувати під заставу таких облігацій нові кредити. Нагадаємо, що схожі моделі вже використовувались Урядом країни у 2010 та 2014 роках.

Закликаємо Прем’єр-міністра України, Міністра економіки України, керівників профільних Комітетів Верховної Ради України провести фахове обговорення із представниками бізнесу та спільно погодити подальші кроки для забезпечення функціонування економіки воєнного часу.

З повагою,

Бізнес-асоціації

Члени Української Ради Бізнесу

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар