Члени Української Ради Бізнесу взяли участь у зустрічі з питань доопрацювання податкового законодавства, яка відбулася в Офісі Президента України у четвер, 28 травня. Учасниками зустрічі стали заступник керівника Офісу Президента України Юлія Ковалів, голова Виконавчого комітету реформ Міхеіл Саакашвілі, голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, представники Міністерства фінансів України, Державної податкової служби та українських бізнес-асоціацій.

«Пандемія COVID-19 поставила всіх нас в умови, коли треба швидко реагувати на виклики та зміни. Зараз ми маємо максимально підтримати бізнес, який тільки починає виходити з карантину, дати йому можливість повернути людей на робочі місця та запрацювати на повну потужність», – зазначила, відкриваючи зустріч, Юлія Ковалів. Вона також наголосила на готовності до відкритого діалогу та важливості врахування всіх зауважень і пропозицій бізнесу.
Представники бізнес-асоціацій зі свого боку висловили ключові пропозиції щодо нагальних змін податкового законодавства. Зокрема, йшлося про необхідність відтермінування окремих положень Закону № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», визначення чітких та зрозумілих правил оподаткування контрольованих іноземних компаній, уточнення «ділової мети», надання платникам податків достатнього часу для забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування відповідних об’єктів оподаткування, зменшення розміру штрафів за окремі незначні податкові правопорушення та інші пропозиції.

Президент Асоціації платників податків України, член Наглядової Ради Української Ради Бізнесу Грігол Катамадзе зазначив, що проєкт має значну кількість позитивів для малого та середнього бізнесу. Водночас документ потребує термінового коригування кількох норм, які суттєво збільшують повноваження ще не реформованої податкової служби, що створює значні корупційні ризики.
Зокрема, це:
- Запровадження для іноземних компаній терміну “місце ефективного управління”, що дозволяє визнавати їх платниками податку–резидентами – провокуватиме суперечки та не сприятиме поліпшенню інвестиційного клімату в Україні.
- Оподаткування так званих “конструктивних дивідендів” – вигода, отримана акціонером від компанії не в формі дивідендів, але яка для податкових цілей вважається саме дивідендами: така модель взагалі відсутня у більшості країн-сусідів – зокрема, в Угорщині, Словаччині та Польщі, – і вона виглядає передчасною для України.
- Механізм коригування фінансового результату на основі поширеного тлумачення концепції “розумної економічної причини (ділової мети)” – нова податкова різниця, що потенційно може створити суперечки з контролюючими органами щодо питання правомірності витрат, понесених платником податків на користь нерезидентів, якщо такі операції не мають так званої “ділової мети”, та завдати суттєвої шкоди інвестиційному клімату в Україні.

«Під час зустрічі досягнуто домовленості, що окремі норми закону № 466-IX (законопроект № 1210) будуть змінені або переформульовані, щоб уникнути подвійного трактування з боку перевіряючих. Насамперед зміни стосуватимуться не ставок податків, а адміністрування та відтермінування деяких норм, зокрема КІК. Бізнес здебільшого висловлює занепокоєння щодо одних і тих самих тем закону, і вже має готові рішення. Більше того, деякі пропозиції вже подавалися бізнесом у період між першим та другим читанням законопроекту, але на той момент не були підтримані. Можливо, є сенс повернутися до розгляду тих поправок», – наголосила виконавчий директор Української асоціації прямого продажу, член Наглядової Ради Української Ради Бізнесу Надія Бедричук.

Під час наради Міхеіл Саакашвілі наголосив, що найкраща реформа, яку може зробити держава для бізнесу у ці непрості часи, – це «звільнити, спростити, відпустити». «Президент доручив поміняти цей законопроект швидко, поки він не викликав невідворотні наслідки. Немає ніяких двох сторін, якщо ми хочемо якогось успіху. Є бізнес, який створює як мінімум 80% робочих місць в Україні, і є парламентська більшість, яка має втілювати в життя інтереси тих, хто створює економіку, робочі місця і в цілому суспільство», – наголосив Саакашвілі.
За підсумками дискусії домовилися, що у найближчі два тижні робоча група за участі представників бізнес-асоціацій та представників влади узгодить нові редакції окремих статей, після чого корегуючий проєкт буде передано до парламенту для прийняття.