fbpx

Skip links

Український бізнес підтримує учасників мирних протестів у Білорусі (заява)

Ми, представники Української Ради Бізнесу, коаліції з 90 бізнес-асоціацій, членами яких є 27 тисяч підприємств, цілком підтримуємо народ Білорусі та підприємства, які страйкують, переконливо відстоюючи демократичні цінності та свободи. Ми пильно стежимо за перебігом мирних ненасильницьких акцій протесту, що відбуваються по всій країні і свідчать про прагнення народу жити в правовій державі, де поважаються права людини, – включно з правом на вільний та чесний вибір та свободою зібрань. 

Ми засуджуємо прояви насильства з боку чинної влади Білорусі – зокрема, надмірну жорстокість під час затримання й розгону протестувальників, жорстоке поводження із затриманими у в’язницях тощо. 

Ми переконані,  що мирні протести, страйки підприємств, мітинги – це найбільш оптимальні рішення, щоб у ненасильницький спосіб донести владі думку бізнесу та громадян.

На нашому досвіді ми переконалися у необхідності широкого суспільного діалогу для досягнення рішень, які сприятимуть розвитку всієї країни. Вкрай важливим для досягнення консенсусу, формування ключових вимог і їхнього відстоювання є формування широкої коаліції за участі бізнес-асоціацій, незалежних профспілок, аналітичних центрів тощо.

Останні дослідження провідних світових економістів – зокрема, Д.Робінсона, Д.Аджемоглу, – підтверджують думку, що ключовим фактором для переходу від “закритого” суспільства до “суспільства із відкритим доступом” є формування широких коаліцій бізнесу та громадянського суспільства з метою впливу на рішення влади та контролю за діями влади, шляхом мобілізації та самоорганізації. 

В своїх дослідженнях економісти Робінсон та Аджемоглу зазначають: Шляхом до процвітання держави є побудова інклюзивних інституцій, що розподіляють владу і ресурси в інтересах усього суспільства, а шляхом до побудови інклюзивних інституцій є колективні дії і боротьба громадян за свої права. Люди, що не задоволені розподілом влади в суспільстві і страждають від несправедливості екстрактивних інституцій, повинні мобілізуватися, щоб змінити баланс влади на користь суспільства і змусити державу діяти в інтересах громадян.Концепція “закованого Левятана” уособлює процес, в якому суспільства мобілізуються щоб здійснювати тиск на державу. Це відбувається через мобілізацію і самоорганізацію людей, що штовхають зміни. Наприклад, протести».“Деспотизм виникає через нездатність суспільства впливати на політику і дії держави. Попри те, що Конституцією можуть бути прямо гарантовані демократичні вибори, цього може бути не достатньо, якщо суспільство не мобілізоване і не бере активної участі у політиці. Отже, дієвість Конституції залежить від здатності простих людей захищати її та вимагати обіцяного. Мобілізація суспільства – це надважливо для контролю за владою. Мобілізація – це широке залучення громадян до формування політик, що може набувати як інституціоналізованих форм (виборів, зборів, тощо), так і не інституціоналізованих – страйки, протести, петиції, тиск на владу через асоціації та пресу тощо. Влада суспільства грунтується на здатності людей розв’язувати власні проблеми “колективної дії”, брати участь у формуванні політики, блокувати ті зміни, які для них не прийнятні, та долучастися до ухвалення головних соціальних і політичних рішень.“Щоб суспільство було здатне до швидкої мобілізації на протести, а з іншого боку, не сподівалося лише на протести в майбутньому, воно повинне інституціоналізувати свою силу — зробити її більш формальною, організованою і постійною. Це може відбуватися через об’єднання груп і створення організацій, що виконують функції контролю держави і співпраці з нею. Вільні і громадські медіа, об’єднання груп за інтересами, організації активістів, організації, що здійснюють моніторинг влади чи державних витрат”.

Підприємці України усвідомлюють взаємозв’язок процесів соціальних та економічних трансформацій у дружніх сусідніх країнах Україні і Білорусі і готові сприяти ініціативам більш широкої кооперації з білоруськими колегами – як щодо обміну досвідом реформ, так і щодо диверсифікації регіонального і транскордонного співробітництва у програмах і проектах, націлених на використання нових можливостей в економічній сфері.

За оцінками авторитетних міжнародних організацій, голосування у Білорусі 9 серпня 2020 року та підрахунок голосів не відповідають міжнародним виборчим стандартам, проводилися з масовими порушеннями прав і свобод громадян і не відбивають вільного волевиявлення білоруського народу.

Ми  солідарні із позицією Європейського Союзу щодо невизнання результатів виборів та закликаємо Президента України та Кабінет міністрів України проаналізувати ситуацію, визначити чітку позицію щодо подій у Білорусі та приєднатись до санкцій, які впроваджують країни ЄС щодо осіб, які вчинили насильницькі дії.

Висловлюємо свою підтримку та солідарність із мирними протестувальниками – підприємцями, робітниками, студентами, – які відстоюють демократичні цінності. Закликаємо владу Білорусі припинити насильство та переслідування учасників мирних зібрань, забезпечити дотримання фундаментальних прав і свобод людини та розпочати суспільний діалог для обговорення вимог громадян.

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар