fbpx

Skip links

Відкритий лист Ради Бізнесу до МВФ щодо податку на виведений капітал

Ми, представники Української Ради Бізнесу, до складу якої увійшли 64 бізнес-асоціації з різних секторів економіки, позитивно оцінюємо та вітаємо відкриття в 2015 році чотирирічної програми EFF для України загальним обсягом 17,25 млрд доларів.

Бізнес добре усвідомлює, що для отримання фінансування в рамках відкритої з боку МВФ програми Україна взяла на себе зобов’язання щодо проведення низки інституційних реформ. Українська бізнес-спільнота і громадянське суспільство в цілому уважно слідкують за реалізацією усіх реформ і супроводжують їх або беруть безпосередню участь у них – як тих, що передбачені відповідними меморандумами з МВФ, так і рештою новацій, які здійснюються в країні;

Звертаємо увагу на те, що однією з найвайжливіших для нас реформ є податкова реформа, яка передбачає одну з найбажаніших новацій – ліквідацію дискреційного податку на прибуток та заміну його сучасною моделлю – податком на виведений капітал.

Ми, представники українського бізнесу, працювали над ідеями спрощення адміністрування податків і брали участь у роботі над проектом про податок на розподілений прибуток підприємств протягом 2015-2017 років. Відповідний проект закону було напрацьовано протягом 2017 року у інклюзивному процесі за участі Міністерства фінансів, Міністерства економічного розвитку та торгівлі, народних депутатів, експертів та представників бізнесу. Було опрацьовано та враховано всі конструктивні пропозиції зацікавлених сторін. Проект було одноголосно підтримано Кабміном восени 2017 року. Ми переконані, що оцінки втрат бюджету у перший рік впровадження податку на виведений капітал (замість податку на прибуток) на рівні від 23 до 30 млрд гривень, зроблені представниками МЕРТ та Мінфіну разом із експертами ІСЕТ, Реанімаційного пакету реформ та Інституту майбутнього, є фаховими та такими, що не викликають жодних сумнівів.

Крім того, окрім прогнозів щодо втрат бюджету варто враховувати фактор досить ефективно здійснюваної роботи з детінізації економіки, яку активно підтримує соціально відповідальний бізнес. Зокрема, у 2017 р. загальний фонд держбюджету за доходами отримав 699,221 млрд грн, що на 24,5% більше, ніж у 2016 р., у т.ч. – податкові надходження в 2017 році зросли на 84,829 млрд грн порівняно з показником 2016 року (+ 23%) і становили 448,941 млрд грн, митні надходження збільшилися на 71 млрд грн (+ 30,8%) до 2016 року, досягнувши 303,305 млрд грн.

Сьогодні ми відчуваємо спільну відповідальність із владою за знаходження ефективних шляхів відновлення динамічного зростання економіки і зупинення збезлюднення країни, для чого нам терміново потрібно значно підняти рівень її інвестиційної привабливості.

Ми завжди готові до публічного та відкритого діалогу з тими, хто має сумніви в ефективності запропонованих змін. Зокрема, ми ознайомились із застереженнями, що містяться у листі представників МВФ, та наводимо аргументи у відповідь:

–       … the DDBCT would incentivize shareholders to defer profit distribution or to find ways to disguise these through overpayments of other transactions, thereby avoiding taxation altogether since dividends are distributed at the discretion of shareholders.

Щодо цього питання хочемо звернути вашу увагу на те, що надходження від податку на прибуток складаються, більшою мірою, з платежів компаній з іноземними інвестиціями та державних компаній. Оскільки їхня поведінка є прогнозованою, то, відповідно, загальна сума втрат бюджету теж є прогнозованою, з чим Уряду, вочевидь, і потрібно працювати.

–       … there is no evidence of a corporate liquidity crunch to justify what would be in essence an interest-free public financing program amounting to some 2 percent of GDP annually.

Представники бізнес-спільноти вважають, що доступ до фінансових ресурсів є одним з найважливіших чинників розвитку малого та середнього бізнесу, а запровадження ПнВК стане швидким і ефективним інструментом вирішення цієї проблеми. До того ж обсяги цих ресурсів, за оцінками вітчизняних експертів, приблизно вдвічі менші, і тому не матимуть того ступеню негативного впливу, на який вказується.

–       … as a more general point, in our discussions with businesses, the corporate income tax rate does not get mentioned as a factor in deterring investment. Instead, a lack of the application of the rule of law and a lack of secure property rights are considered to be key factors in holding back investment.»

Звертаємо увагу на дискрецію як джерело корупції та юридичних непорозумінь, які потребують залучення ще «недореформованої» судової системи. Одна з головних цілей запровадження ПнВК – зменшення дискреції та контактів між податківцями і підприємцями.

На цей час ми продовжуємо висловлювати свою готовність допомагати Уряду, Парламенту та Президенту у практичній реалізації цієї реформи з чітким контролем критеріїв її оцінки. Крім цього, ми висловлюємо бажання долучитись до процесу пошуку неефективних видатків бюджету для компенсації потенційних втрат бюджету. Ми переконані, що у видатках, які перерозподіляються через публічні фінанси (а цей показник досягнув неймовірних 44.5% від ВВП у 2017 році), міститься велика кількість неефективних статей. На нашу думку необхідно терміново провести верифікацію соціальних та пенсійних виплат, переглянути функціонал багатьох Міністерств, провести приватизацію неефективних державних підприємств тощо. Це дасть можливість зменшити держвидатки на десятки мільярдів гривень, що призведе до пришвидшення економічного зростання України.

Ми, представники 64-х бізнес-асоціацій, запрошуємо фахівців Міжнародного валютного фонду до діалогу, пропонуємо більш детально обговорити питання запровадження податку на виведений капітал та скорочення державних видатків на експертному обговоренні за участі представників МВФ, українських експертів з податкового законодавства, представників бізнесу.

 

З повагою

Члени Ради Бізнесу

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар