fbpx

Skip links

Вплив війни на фермерські господарства: результати опитування

Українська Рада Бізнесу у співпраці з Help ­– Hilfe zur Selbsthilfe в Україні за фінансової підтримки Aktion Deutschland Hift провела репрезентативне опитування малих фермерських господарств (від 5 до 100 га) з усіх регіонів України.

Опитування проводилось та аналізувалось Міжнародною маркетинговою групою.
За посиланням ви можете ознайомитися з повним текстом дослідження.

Згідно з результатами проведеного дослідження, більшість опитаних фермерів з усіх регіонів України позитивно сьогодні оцінює стан свого бізнесу попри наявні труднощі. Тим не менш, їх основним викликом є стабілізація та утримання показників діяльності на поточному їх рівні, враховуючи всі наявні у них проблеми, серед яких основними є:

  • недостатність кваліфікованих працівників;
  • слабкий захист прав власності та рейдерство;
  • проблеми у розрахунках із торговими мережами;
  • ризики, пов’язані із можливістю відімкнення електроенергії;
  • непередбачувані дії держави, постійні зміни законодавства.

80% фермерів потребують допомоги в різних її форматах, так у 78,3% є потреба у фінансовій допомозі від кредитних установ чи донорських програм. Крім того, фермери шукають консультаційних порад від експертів в таких питаннях, як: фінанси та інвестиції,  постачання та збут, пошук партнерів та побудова відносин з владою.

Більше половини (52,3%) фермерів, які потребують кредитних чи донорських коштів, відзначили, що необхідна сума для фінансування своєї діяльності коливається в межах від 500 тис. до 5 млн. гривень, а причинами залучення коштів є бажання розвитку та відновлення, на допомогу з оподаткуванням, на нову техніку та новітнє обладнання, на страхування та покриття ризиків, на вихід на нові ринки та дослідження, на навчання та розвиток, на виплату боргів та оплату праці, закупівлю хімікатів, а також на логістику.

Позитивним моментом є те, що 76% з 400 опитаних фермерів готові надати свої допомогу іншим підприємцям за рахунок консультацій, спільних проектів, послуг, рекомендації продукції своїм клієнтам та готові ділитися ресурсами. Також вони готові ділитись досвідом у виробництві, ініціативністю до змін, знанням європейських практик, зв’язками партнерів, знанням іноземних мов та іншими різними секретами.

Тим не менш, готовність брати участь у розробці спільних продуктів та у створенні спільних інфраструктурних проектів з іншими підприємства виявили лише 39% опитаних фермерів.

Найбільш актуальні зміни, які чекають фермери з усіх регіонів України:

  • необхідність позбавити фермерів тимчасово сплачувати єдиний податок 4 групи;
  • вирішити проблему із блокуванням податкових накладних, повернути презумпцію невинуватості платника податку;
  • створити організації водокористувачів для розвитку зрошення;
  • відтермінувати запровадження мінімального податкового навантаження на 1 гектар;
  • продовжити безмитний режим з ЄС та квот ще на кілька років.

У короткій чи середньостроковій перспективі 43% опитаних фермерів ставлять перед собою мету зберегти поточний стан справ в господарстві, напрямок на розвиток в майбутньому передбачається у 28% опитаних, а 26% заради мінімізації своїх збитків планують згорнути напрямки своєї роботи.

Ті, хто планує в майбутньому розвиток свого господарства, зроблять це за рахунок збільшення обсягів виробництва, виходу на нові ринки збуту, зокрема ЄС та хочуть підвищити якість та ціни на свої продукти.

Що стосується виходу на міжнародні ринки, то на сьогодні лише 8 компаній з 400 опитаних на 100% готові для виводу наявних у них продуктів, в той час, як всі інші фермери мають хоча б одну невирішену проблему, наприклад, відсутність адаптації упакування чи невпевнені у відповідності їх продукції потребам потенційних споживачів за кордоном.

Варто також зазначити, що логістика є окремим викликом в роботі фермерського господарства, особливо це стосується ускладненого доступу до контейнерних перевезень, резервування автотранспорту та відсутність подачі вагонів.

Враховуючи багато невирішених внутрішніх питань та проблем на ринку у зв’язку з бойовими діями, більшість опитаних (67,5%) вважає, що іноземцям з 2024 року має бути дозволено купувати с/г землю, але необхідно запровадити обмеження на обсяги купівлі с/г землі.

Цей матеріал підготовлено Українською Радою Бізнесу в межах проекту «Надання житлових рішень, підтримка мікробізнесу та відродження громад в Україні», що реалізується Help – Hilfe zur Selbsthilfe в Україні за фінансової підтримки Aktion Deutschland Hilft. Її вміст є виключною відповідальністю Української Ради Бізнесу і не обов’язково відображає погляди донорів.

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар