fbpx

Skip links

Законослухняний бізнес підтримує вдосконалення оподаткування контрольованих іноземних компаній (відкритий лист)

Голові Комітету з питань фінансів,  податкової та митної політики ВРУ

Д.О. Гетманцеву

Першому заступнику голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики

Я.І. Железняку

 Шановний Даниле Олександровичу!

 Шановний Ярославе Івановичу!

Члени Української Ради Бізнесу, до складу якої входять 107 бізнес-асоціацій різних галузей економіки, проаналізували проєкт закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування контрольованих іноземних компаній» №8137 (прийнятий Парламентом у травні за основу), який передбачає удосконалення процедур адміністрування оподаткування контрольованих іноземних компаній, та зазначають, що реалізація проєкту матиме позитивний вплив на економіку України, сприятиме реінвестиціям в країну.

Слід зазначити, що Україні під час війни життєво необхідна економіка, яка працює та відновлюється. Для цього необхідними є послідовні кроки держави, що підтримують інвестиції та діловий клімат в країні. Одним з таких кроків, безперечно, може виступати зареєстрований у Верховній Раді України зазначений законопроєкт №8137, який стосується питання імплементації правила контрольованих іноземних компаній (правило КІК), яке є елементом міжнародних зобов’язань України в рамках проєкту ОЕСР/G20 BEPS, покликаний вирішити одразу декілька важливих завдань для бізнесу під час воєнного стану, а саме:

– вторгнення рф істотно змінило економічне життя українців, значна частина яких вимушено залишила Батьківщину. Щоб вижити, тисячі з них, не змінюючи українського резидентства, стали власниками стартапів і маленьких бізнесів за кордоном, водночас опинившись під регуляціями правила КІК. Для прикладу, факт неподання громадянином України протягом 60 днів повідомлення до податкових органів про відкриття компанії за кордоном спричиняє штраф у розмірі 805200 грн (300 прожиткових мінімумів для працездатної особи);

– значно проблемою став негативний вплив правила КІК на інвестиції в Україну або, якщо бути точнішим, її окремий підвид — round tripping — спрямування резидентами за кордон коштів, які потім повертаються до країни у вигляді прямих іноземних інвестицій (далі – ПІІ). Це явище багато років, у тому числі через рейдерство, корупцію, недосконалість судової системи, які існують у нашій державі, залишається важливим джерелом інвестицій у країну. Так, за даними НБУ, у 2010–2021 роках обсяги прямих іноземних інвестицій через round tripping досягли 11,1 млрд дол. США, що становить чверть усього припливу ПІІ в Україну. І саме ці інвестиції правило КІК з 1 січня 2022 року обкладає на рівні потенційного інвестора — фізичної особи податком за ставкою 6,5 або 10,5%.

Таким чином, правило КІК, бувши в мирний час елементом звичайного податкового адміністрування, в умовах війни стало репресивним механізмом стосовно переміщених економічно активних українців, які не бажають відмовлятися від резидентства своєї країни, а також істотною перешкодою для приходу інвестицій в країну.

Український законослухняний бізнес підтримує законопроєкт №8137, водночас пропонуємо до другого читання внести кілька пропозицій, зазначених у висновку ГНЕУ:

  • вбачається за доцільне визначити період, впродовж якого фізична чи юридична особа володіє вказаними частками, чи здійснює зазначений контроль;
  • в оновленій редакції передбачається, що «тривалість перевірки контролюючої особи не повинна перевищувати шість місяців, при цьому до вказаного строку не зараховується строк, на який було зупинено перебіг строків проведення перевірки відповідно до вимог Кодексу». Даний факт дозволяє продовжувати перевірку на невизначений термін та не забезпечує чітко визначений термін перевірки;
  • в абзацах 7-8 оновленого ПКУ вживатиметься термін «трастова декларація», що вимагає уточнення змісту поняття, в частині співвідношення його з поняттям «трастова угода», яке використовується; 

Українська Рада Бізнесу закликає народних депутатів внести необхідні технічні зміни до 2 читання та прийняти №8137 в цілому протягом кількох місяців.

З повагою,

Бізнес-асоціації

Члени Української Ради Бізнесу

 

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар