fbpx

Skip links

Асоціації УРБ підтримують інноваційні інструменти захисту прав споживачів

12 березня у рамках ХІ Консумерського фестивалю «Час діяти!» на базі Київського національного торговельно-економічного університету відбувся круглий стіл «СМАРТ-ТЕХНОЛОГІЇ НА ЗАХИСТІ ПРАВ СПОЖИВАЧІВ», приурочений до всесвітнього дня прав споживачів. Активісти консумерського руху України (Всеукраїнська Федерація Споживачів «ПУЛЬС», Всеукраїнський рух «Молодь за права споживачів»), експерти та представники реального сектору економіки (профільні бізнес-асоціації-члени УРБ) обговорили особливості інноваційних інструментів (смарт-технологій) для ефективного захисту прав споживачів. У повістці дня стояли питання цифровізації в торгівлі та ризики для споживачів, смарт-технологій для споживачів (із презентацією результатів моніторингу фіскальних чеків через Е-реєстр), обговорені приклади порушень прав споживачів у галузях торгівлі паливом, електронікою, проблеми запровадження «е-квитка» на громадському транспорті в містах України.

Особливу зацікавленість викликала доповідь учасників робочої групи при міністерстві фінансів України щодо розроблення інноваційного інструменту захисту права споживачів на інформацію – електронного реєстру фіскальних чеків (е-реєстру). Сервіс знаходиться у відкритій частині  Електронного кабінету, доступ до якої здійснюється в режимі реального часу (24/7/365) без ідентифікації особи за посиланням: cabinet.sfs.gov.ua/cashregs/check.

«Можливість використання е-реєстру існувала в країні з 2013 року, але вона не використовувалась. А в 2018 році ми підтримали створення такого продукту, задля того щоб цей сервіс використовувати, наприклад, аби мотивувати споживачів отримувати фіскальні чеки в галузях, які підпадають під фіскалізацію, – розповів член робочої групи при міністерстві фінансів України,  голова Асоціації товарно-грошового обігу, член Української Ради Бізнесу Андрій Панасюк. – Тобто фіскальний чек використовується тепер не лише в податкових цілях, він стане гарантією виданого розрахункового документу встановленого зразка, за яким легко ідентифікувати продавця та вимагати від нього сумлінного ставлення до прав споживача».

Як наразі працює е-реєстр та які фіскальні чеки видають продавці сьогодні розповіла Ольга Фреюк, активіст Всеукраїнського руху «Молодь за права споживачів»,  презентувавши результати моніторингу 300 фіскальних чеків, зібраних молоддю та небайдужиими споживачами з листопада 2018 року по лютий 2019 року. Студенти КНТЕУ через кабінет платника податків на сайті ДФС перевірили фіскальні чеки, видані оф-лайн-продавцями Києва, Київської області, Черкаської, Чернівецької, Полтавської, Житомирської, Донецької , Одеської областей. Загальний масив розрахункових документів був  розподілений на 7 груп: бензин, ліки, алкоголь, тютюн, продовольчі (все крім алкоголю), техніка, гаджети, непродовольчі (одяг, меблі – все крім техніки та гаджетів). Особливу увагу приділено товарам, які підлягають обов’язковій фіскалізації за законодавством України (паливо, складна техніка, тютюн, ліки). Експертами було виявлено «відсутність зареєстрованого чеку» або відсутність інформації по документам:

  • У групи паливних матеріалів (бензин, газ) до 26,3 %.
  • Тютюнові вироби – до 40%.
  • Алкогольні товари – 10 %.
  • Техніка та електроніка – 12,5 %, ще 12,5% видали товарні чеки, незважаючи на те, що складна техніка із гарантійним талоном з 2017 року підлягає фіскалізації й єдиний законний документ при її продажі – фіскальний чек.
  • Лікарські засоби – 3 %.

На думку учасників круглого столу, інструмент має ряд недоліків, проте застосування його для виявлення «фейкових» фіскальних розрахункових документів необхідне.

Арасланова Софія, генеральний директор Асоціації «Українські імпортери побутової електроніки», учасник Української Ради Бізнесу, зауважила: «Нам здається, що механізм подальшої роботи із нефіскалізованим розрахунковим документом недопрацьований – варто додати «кнопку» написання скарги на продавця, що видав такий незареєстрований на сервері ДФС фіскальний чек».

Учасники круглого столу зійшлися на думці, що подібні смарт-інструменти сприятимуть детінізації економіки України, адже стейкхолдером процесу становиться споживач, чиєю лояльністю дуже дорожать продавці. З цією метою представники Нафтогазової асоціації України в особі заступника президента асоціації  Зубченок Олега, Аліни Горюнової та Деревцова Сергія продемонстрували онлайн-карту заправних станцій з ознаками порушення чинного законодавства, зокрема таких, які не видають розрахункові документи, їх тепер можна відслідковувати в режимі реального часу. «За нашими даними, до 40% ринку палива знаходиться в тіні на газовому ринку, – сказав Олег Зубченок, заступник президента Нафтогазової Асоціації України, члена Української ради бізнесу. – І це несе набагато більше ризиків ніж просто ухилення від податків – річ йде про рівень безпеки споживача й держави. Адже через це країна втрачає, за нашими підрахунками, близько 10 мільярдів гривень в рік».

Анатолій Долинний, ТОВ «КС-МЕХАТРОНІКС», член корпорації «Укрелектротранс» та ВГО «Українська федерація індустрії безпеки» (обидві ГО – учасники УРБ), звернув увагу на те, що в процесі автоматизації управління громадським транспортом набувають поширення масові порушення законодавства у сфері обліку розрахункових операцій. У низці обласних центрів це відбувається при впровадженні комунальними підприємствами громадського транспорту систем «е-квиток». «Нам варто, – сказав він, – звернути увагу на те, що при впровадженні автоматизованих систем оплати проїзду під виглядом «смарт-технологій» може застосовуватись незареєстроване належним чином обладнання замість передбачених законодавством РРО або квитків з нанесеним друкарським способом серією, номером та номінальною вартістю.

Це відбувається, наприклад, у Житомирі, Тернополі, Чернігові та деяких інших містах, де видаються псевдоквитки, надруковані мобільними терміналами на звичайній термострічці, що створює загрози маніпулювання значними обсягами готівкових коштів в порушення не лише законів України та правил конкуренції, а й прав пасажирів на якісну послугу з належним чином забезпеченою ідентифікацією надавача та факту надання послуги».

Ще один новий смарт-інструмент із захисту прав споживачів – мобільний додаток «Я – інспектор» презентував начальник відділу державної політики у сфері внутрішньої торгівлі та захисту прав споживачів департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики МЕРТ Олександр Васильчук: «Це мобільний додаток, який буде у кожного в кишені й розтлумачить, які вимоги до конкретного товару з боку ринкового нагляду щодо інформації про продукт відповідно до нормативно-правових актів. Є необхідність допомогти споживачу розібратися з тією чи іншою продукцією та підказати на що звернути увагу, окрім фіскального чеку. Ми розробляємо функцію швидкої подачі звернення споживача до відповідного органу контролю в разі порушення його споживчих прав. Я – інспектор планується до запуску восени 2019 року, сервіс із перевірки фіскального чеку на реєстрацію на сайті ДФС буде підключено на наступних етапах вдосконалення програми.

Учасники круглого столу, члени-асоціації УРБ підтримали презентовані ідеї смарт-захисту споживача та детінізації, висловивши намір популяризації та розповсюдження смарт-інстурментів як важливого кроку для створення державою ефективної системи захисту прав споживачів та умов для чесної економічної конкуренції в Україні.

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар