fbpx

Skip links

Кожен податок, який сплачують підприємці, зміцнює обороноздатність України

Представники влади, бізнесу та громадськості на онлайн-конференції «Південь України – пріоритети бізнесу задля відновлення», яка відбулася 30 вересня, обговорили перспективи та проблеми розвитку підприємництва в Україні в цілому та в південних регіонах зокрема. Захід було організовано Національною бізнес-коаліцією, Українською Радою Бізнесу, Всеукраїнською професійною асоціацією підприємців, за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва CIPE-Ukraine.

Відкриваючи конференцію, президент Всеукраїнської професійної асоціації підприємців Борис Емельдеш подякував учасникам конференції за активне обговорення економічних проблем. «Завдяки вашій активності, енергії та підтримці ми зможемо зробити економіку нашого регіону та країни міцнішою та кращою, допомогти їй вистояти та відновлюватись», – підкреслив він.

У свою чергу, заступник Одеського міського голови Павло Вугельман зазначив, що підприємці, які продовжують працювати в нинішніх дуже складних умовах, роблять суттєвий внесок в обороноздатність держави.

«Український, одеський бізнес продовжує працювати. Це дуже важливо. Кожен податок, який сьогодні сплачується до бюджету України, до місцевих бюджетів, іде на підтримку та оборону наших міст і нашої держави. Ми вам дуже вдячні. Кожен на своєму місці, ми зробимо все, щоб наблизити нашу перемогу», – підкреслив віце-мер.

Економіст, координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетман протягом конференції презентував проєкт оновлених ТОП-10 пріоритетів розвитку бізнесу на 2023 рік. Роботу планується проводити за декількома програмними напрямками:

  • відновлення та розвиток економіки;
  • реформа податкової системи та митного законодавства;  
  • збереження спрощеної сістеми обліку та звітності заміна тотальної фіскалізації на ризикоорієновну;
  • лібералізація законодавства про ринковий нагляд (проєкт-5473);
  • інституційні реформи; спрощення адміністрування, дебюрократизація;
  • демонополізація економіки та зменшення впливу держави;
  • вирівнювання конкурентних умов, захист українського виробника.

 Учасники конференції мали змогу обговорити та зробити свої пропозиції щодо перспектив розвитку українського бізнесу у воєнний та післявоєнний час.

«Ці пріоритети збиралися з усіх регіонів України, у спілкуванні з представниками бізнесу різних секторів економіки. Цей перелік відкритий для доопрацювання до 21 жовтня, до Форуму «Діалог громадянського суспільства, бізнесу та влади» у Києві, на якому вони будуть презентовані ключовим представникам влади» – зазначив Олег Гетман.

Серед актуальних регіональних питань, зокрема, відзначалися: ведення підприємницької діяльності на тимчасово окупованих територіях (Херсонська та частина Запорізької області); енергобезпека; релокація бізнесу; страхування ризиків в умовах воєнного часу; спрощення процедури підключення до комунікацій (електро-, газо- водопостачання); можливість запровадження у південних регіонах спеціальних правових режимів господарської та інвестиційної діяльності.

Чимало уваги учасники конференції приділили законопроєкту №7646, який визначає правила роботи на тимчасово окупованих територіях. Зокрема, пропонується визначити перелік видів діяльності та заходів, які можливо здійснювати на тимчасово окупованих територіях, якщо при цьому не вчиняється пособництво державі-агресору. Також зазначається, що здійснення господарської діяльності дозволяється після зміни податкової адреси на іншу територію України.

«Найголовніше – не взаємодіяти за жодних умов з окупаційною владою. Зокрема, не реєструвати бізнес в її органах, не отримувати дозволів чи ліцензій, не сплачувати податки та інші платежі на користь держави-агресора, не надавати на користь окупанта послуги, не виконувати роботи, не поставляти товари. Що стосується активів, найголовніше правило – не передавати окупаційній владі майно чи матеріальні ресурси, в тому числі документи на нього. Не надавати добровільно інформацію щодо місцезнаходження цього майна. Рекомендується передати активи на баланс тих підприємств, які знаходяться на території, підконтрольній Україні.

Якщо втрачено контроль над майном, необхідно зафіксувати факт внутрішніми документами підприємства та повідомити військову адміністрацію України. Це убезпечить від будь-яких кримінальних ризиків, якщо майно буде використано у незаконній господарській діяльності чи збройній агресії окупанта», – зазначила адвокат Сніжана Пєйчева, Рада адвокатів в Одеської області.

Дмитро Григор’єв, генеральний директор АТ «ДТЕК Одеські електромережі», порушив проблеми підключення до електричних мереж та користування. В енергетиці, на данний час, всі підключення уніфіковані, всі ставки розраховуються державою у національному регуляторі. Приєднання бізнесу до монопольних структур пропонується уніфікувати на досвіді енергетиків, де цей процес дуже непогано викладений, уніфікований та спрощенний.

Людміла Льовочкіка, менеджер з питань приєднання до електромереж «ДТЕК Мережі», зазначила:  розроблений зручний інструмент взаємодії користувача та «ДТЕК Одеські електромережі», через особистий кабінет. В умовах воєнного стану розроблена нова форма заявки з меншим функціоналом, обмеженим режимом користування особистим кабінетом.

Анатолій Михайлистий, заступник директора одеського «Інфоксводоканалу», розповів про підведення водопостачання та користування. За його словами, одеський «Інфоксводоканал» працює в штатному режимі; існує необхідність відпрацювання спрощеного процесу підключення до водомережі, в умовах воєнного стану.

Дмитро Тарановський, експерт, окреслив регіональні пріоритетні проблеми малого й середнього бізнесу.

  1. Немає комплексної програми з релокації бізнесу в Одеську область (регіон).
  2. Потрібне відновлення повноцінної сесійної роботи міських рад; вирішення земельних питань; розширення транспортних хабів у містах, в умовах великого переселення з окупованих територій. Створення сприятливих умов для вимушено переміщених осіб.
  3. Непрозорі умови видачі дозвільних документів на торгівельні місця у Південному регіоні.
  4. Спрощення процедури підключення до комунікацій (електро-, газо-, водопостачання). Забезпечення підключення до комунікацій із використанням електронних кабінетів та електронного цифрового підпису. Надання можливості погодження технічних умов та проектів в електронному вигляді.

Лариса Шейкина, начальник відділу промисловості та підприємництва Департаменту економічного розвитку Одеської міської ради, розповіла про інструменти заохочення бізнесу у регіоні. В умовах воєнного часу передбачена фінансова підтримка суб’єктив малого та середнього бізнесу міста Одеси та новостворених суб’єктів малого підприємництва;

Анатолій Ковальов, ректор Одеського національного економічного університету, презентував проєкт із запровадження на територіях Південного регіону спеціальних правових режимів господарської та інвестиційної діяльності на прикладі вільної економічної зони «Порто – франко» (СЕЗ «»Порто – франко).

За підсумками конференції домовились протягом тижня доопрацювати, доповнювати перелік національних ТОП-10 пріоритетів і винести їх обговорення із ключовими представниками влади на Форум 21 жовтня.

 

 

 

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар