fbpx

Skip links

Новий пакет протиепідемічних заходів у столиці варто запровадити з урахуванням пропозицій бізнесу

У вівторок, 20 квітня, відбулася онлайн-зустріч бізнес-асоціацій, членів Української Ради Бізнесу, EBA та представників аналітичних центрів із представниками Київської міської державної адміністрації для обговорення ситуації з COVID-19 у столиці, протиепідемічних обмежень та підтримки бізнесу в умовах карантину. З цих питань виступили заступниця голови КМДА Ганна Старостенко, заступник директора Департаменту промисловості та розвитку підприємництва Анатолій Баган та начальник управління організаційного та інформаційного забезпечення Головного управління Держпродспоживслужби в Києві Валентина Щербакова. 

За три тижні суворих карантинних обмежень завантаженість ліжко-місць для хворих на COVID-19 знизилася до 65% – тоді як на початку карантину перевищувала 100%, зазначила Ганна Старостенко. За словами заступниці голови КМДА, у міської влади з’явився «стриманий оптимізм», хоча можливості медичної системи завжди будуть обмежені кількістю персоналу.

«Ми маємо бути дуже обережними в прогнозах. Наші медики переживають складні часи. Робимо все, що від нас залежить, щоб утримати ситуацію», – запевнила заступниця голови КМДА. «Вакцинація і дотримання правил карантинних обмежень – два види ліків від пандемії», – додала Ганна Старостенко. Вона назвала «ганебною практикою» випадки порушення карантинних правил у столиці та висловила сподівання, що правоохоронні органи дадуть цьому належну оцінку.

Міська влада має намір послабити суворий карантин після 30 квітня, але встановити певні обмеження на Великодні свята, про що буде вирішено на засіданні комісії з ТЕБ та НС наступного тижня. Зокрема, обговорюється можливість відновити роботу дитсадків і навчання в школах, а також роботу громадського транспорту у звичному режимі. Представники КМДА пообіцяли, що оновлений перелік обмежень оприлюднять заздалегідь, аби бізнес міг підготуватися.

Представники міської влади розповіли про організацію вакцинації і тестування на COVID-19 у місті, а також відповіли на численні запитання учасників зустрічі.

Відповідаючи на запитання економіста Олега Гетмана (Економічна експертна платформа) про те, чому не відстежуються контакти інфікованих осіб, не проводиться обов’язкове тестування людей, які контактували з хворими, – Ганна Старостенко зазначила: сьогодні показник кількості щоденних тестувань у Києві – 345 на 100 тисяч населення – найкращий в Україні. За направленням лікаря можна безкоштовно здати тест в 71 пункті і протягом доби отримати результат. В КМДА підтримують ідею тестування та контролю самоізоляції контактних осіб і вже зверталися з відповідною пропозицією до Кабінету міністрів. Для того, аби такий ефективний контроль став можливим, потрібно доопрацювати мобільний додаток «Дій вдома» та посилити відповідальність за порушення самоізоляції, вважає заступниця голови КМДА.

Олег Гетман також нагадав про дослідження вчених Стенфордського університету, яке засвідчило, що громадський транспорт майже не впливає на поширення хвороби, якщо в ньому дотримуються заходів безпеки. Так саме, як і відкриті ринки, торгові центри – мають мінімальний вплив на поширення вірусу. Тому, на думку експерта, поточні суворі обмеження в столиці не виглядають доцільними.

«За даними Стенфорду, найбільше на інфікування впливають ресторани, нічні клуби, релігійні заклади і фітнес-центри. Саме на це повинні бути спрямовані обмеження, коли область чи місто опиняються у червоній зоні. Навіщо запроваджувати ті заходи, які майже не впливають на поширення хвороби, призводять до неймовірних складнощей і проблем громадян?»

Коментуючи це питання, Ганна Старостенко відзначила, що спецперепустки на громадський транспорт стали вимушеним кроком. Адже навіть після запровадження обмежень на кількість пасажирів у салоні транспорт ходив переповненим, особливо в годину пік.

Кілька запитань від представників бізнес-асоціацій стосувалися видачі спецперепусток: можливість користуватися громадським транспортом під час локдауну отримали не всі підприємства, в тому числі – ті, які забезпечують першочергові потреби мешканців. Учасники зустрічі зазначали, що критерії видачі або невидачі перепусток були незрозумілими бізнесу. Крім того, бізнес запропонував оформлювати такі документи в цифровому форматі.

Представники КМДА розповіли, що загалом видані 500 тисяч спецперепусток на транспорт, хоча заявок надійшло набагато більше. Міська влада закликала керівників підприємств організувати по можливості дистанційну роботу для зменшення навантаження на громадський транспорт.

Заступник директора Департаменту промисловості та розвитку підприємництва Анатолій Баган відповів на низку запитань, поставлених учасниками зустрічі. Департамент рекомендує власникам ресторанів із 15 квітня розпочати монтаж літніх майданчиків, але їхня робота буде дозволена не раніше 1 травня – в разі прийняття відповідного рішення на засіданні комісії з ТЕБ та НС. До ухвалення такого рішення, в умовах карантинних обмежень кафе і ресторани мають працювати виключно на винос і доставку замовлень.

«Київ активно впроваджує пільги для малого й середнього бізнесу. Літні майданчики коштуватимуть лише 1 грн., спрощується процедура їх оформлення. Оренда комунального майна зменшується на 50%, а в разі неможливості для підприємця, що орендує приміщення комунальної власності проводити діяльність, оренда становитиме 1 грн. На 50% зменшено розмір пайової участі і на розміщення зовнішньої реклами. Місто розширило перелік суб’єктів, які мають право на компенсацію за кредитами, збільшилася кількість банків, які хочуть стати партнерами програми», – перерахував заступник директора департаменту.

Начальник управління організаційного та інформаційного забезпечення Головного управління Держпродспоживслужби в Києві Валентина Щербакова розповіла, якими критеріями керується служба під час перевірок дотримання протиепідемічних обмежень у Києві. Головним документом є постанова Кабінету міністрів № 1236, де визначено в тому числі порядок роботи закладів торгівлі в «червоній» зоні. «У всіх наших представників єдиний підхід: неухильне дотримання заходів, прописаних у цій постанові», – наголосила начальник управління.

Валентина Щербакова детально зупинилася на особливостях роботи закладів громадського харчування на виніс, а також роз’яснила, що являє собою адресна доставка. Відповідаючи на запитання учасників зустрічі, чи є порушенням самовивіз товару з магазину, начальник управління зазначила: постановка Кабміну накладає обмеження для відвідування закладу торгівлі, тому обслуговування клієнтів усередині приміщення буде порушенням. Разом із тим покупець і продавець можуть узгодити будь-яку адресу доставки, в тому числі поруч із магазином.

Представники Української Ради Бізнесу нагадали, що на попередній зустрічі з першим заступником голови Київської міської державної адміністрації з питань здійснення самоврядних повноважень Олексієм Кулебою було домовлено про створення двох робочих груп для напрацювання пропозицій з урахуванням потреб бізнесу та міжнародного досвіду ефективності протиепідемічних заходів. Представники КМДА погодилися з необхідністю такого формату роботи і пообіцяли, що до обговорення переліку нових карантинних обмежень будуть залучені і представники бізнесу та аналітичних центрів.

Залишити коментар

Name*

Website

Коментар